3 najpopularniejsze umowy cywilno prawne

Wrz 4, 2015Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Co trzeci Polak pracuje na podstawie umów cywilno prawnych. Przedsiębiorcy bardzo chętnie z nich korzystają. Wynika to głównie z formy rozliczeń oraz kosztów zatrudnienia. Na podstawie umowy o pracę – kosztem pracodawcy jest 120% wynagrodzenia brutto pracownika. W przypadku umów cywilno prawnych nie dość, że nie ma tak wielu ograniczeń i wytycznych, to w dużej mierze można ograniczyć koszty pracy.

Umowa zlecenia: Najbardziej popularna forma umowy cywilno prawnej. Szczególnie często stosowana w przypadku umów z studentami lub uczniami. Umowa zlecenia jest to umowa na wykonywanie konkretnych czynności. Jest umową starannego wykonywania, tak więc generalnie praktycznie zawsze zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie, ponieważ trudno udowodnić, że ktoś nie starał się zrealizować zapisów umowy. Wynagrodzenie z takiej umowy jest określane najczęściej w sposób stawki godzinowej. Umowa ta jest wolna od składek ZUS w przypadku zatrudniania studentów lub uczniów w wieku do 26 lat. Umowa podlega tylko składce zdrowotnej w przypadku, gdy podpisuje ją pracownik innej firmy, którego dochód wynosi przynajmniej kwotę równą wynagrodzeniu minimalnemu ( rok 2015 – 1750zł brutto)

 

 

 

Umowa o dzieło: Umowa o rezultat. Podstawą do wypłaty jest ukończenie przez wykonawcę i odebranie przez zlecającego rezultatu umowy. Umowa ta nie podlega składkom ZUS po za wyjątkiem, kiedy jest zawierana z własnym pracodawcą. Wtedy podlega pełnemu oskładkowaniu. Umowa o dzieło najczęściej zawierana jest z wykonawcami prac domowych typu malowanie, kładzenie płytek, wykonanie konkretnych mebli, z specjalistami z szeroko pojętej branży informatycznej np. strona internetowa, oprogramowanie oraz grupą zwaną artystami np. wykonanie loga, namalowanie obrazu, zaprojektowanie ogrodu.

Kontrakt menadżerski: Jest to tzw. umowa nie nazwana. Najczęściej stosowana dla menadżerów wyższego szczebla. Umowa może zawierać każdą treść łącznie z zapisami o okresach choroby, nieobecności, okresie wypowiedzenia, warunkach płatności. Najczęściej wynagrodzenie stanowi część stała oraz zdecydowanie większa część uzależniona od wypracowanego zysku. Umowa podlega oskładkowaniu na podobnych zasadach jak umowa zlecenia. Jednak najczęściej spotykanym rozwiązaniem biznesowych jest prowadzenie działalności gospodarczej przez menadżerów i zaigraniu kontraktu menadżerskiego. W takim wypadku odprowadza się tylko składkę zdrowotną.

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz wiele publikacji i szkoleń

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak poprawnie zatrudnić osobę w firmie?

Jak poprawnie zatrudnić osobę w firmie?

Każdy z przedsiębiorców dochodzi do takiego momentu, kiedy zastanawia się nad zatrudnieniem kogoś do pomocy. Na samym początku mamy ogrom obaw związanych z formalnościami, ilością pracy, niepewnością klientów i co za tym idzie niepewnością przychodów. Najchętniej...

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Nastał czas, kiedy firmy po kilkumiesięcznym zamrożeniu zaczęły wracać do swoich normalnych trybów zajęć. Wielu z nas przygląda się kosztom stałym, w tym kosztom osobowym. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że będzie musiało dokonać pewnych korekt zatrudniania. I tutaj...

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Rozwiązywanie umów o pracę Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.