3 zdarzenia, gdy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest dobrym wyborem

Cze 16, 2015Archiwum

Uwaga!

Przeglądasz artykuł z archiwum. Poniższe treści mogą być nieaktualne. Aby przeczytać aktualne artykuły przejdź na stronę główną bloga.

Od wielu tygodni skupiamy się na tym, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest najgorszym możliwym wyborem. Ostatnio w rozmowie z moim mężem doszłam do wniosku, że są jednak sytuacje, które pewnie dotyczą stosunkowo nie wielkiej ilości ludzi, gdy prowadzenie firmy pod jednoosobową działalnością jest wytłumaczalne, bo na pewno nie można nazwać tego działaniem etycznym.
Piszę o tym, dlatego, żeby obalić mit, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest dobra dla uczciwych, pracujących przedsiębiorców. Nie zachęcam do tego typu działań, które opisuje poniżej.
Mam tylko nadzieję, że od dziś każdy kto przeczyta ten artykuł nie będzie twierdził, że osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze są bardziej wiarygodne.

 

 

 

ZADŁUŻENIA I ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA
Wiele osób dziś żyje we wspólności majątkowej. Gdy jedno z małżonków prowadzi firmę wtedy często małżeństwo decyduje się na rozdzielność majątkową. Załóżmy, że firma bierze sporo kredytów i właściciel firmy postanawia ich nie spłacać, a czasami nie jest w stanie ich spłacać. Jako osoba prywatna ogłasza bankructwo konsumenckie i kredyty zostają mu umorzone.

ŚMIERTELNA CHOROBA
Zdarzyło mi się słyszeć, że ludzie, którzy mają zdiagnozowaną śmiertelną chorobę również decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej. Część z nich bierze mnóstwo kredytów na siebie, aby rodzinie polepszyć byt, korzystają z rozdzielności majątkowej. W momencie śmierci rodzina nie przyjmuje spadku, tym samym kredyty zostają bez zabezpieczenia finansowego.

FIRMA POTRZEBNA NA KILKA DNI W ROKU
Są na rynku tacy przedsiębiorcy, którzy ciągle zawieszają i odwieszają swoją firme. Bywają tacy, którzy pracują na etatach, umowach o dzieło, czy zleceniach i co jakiś czas potrzebują wystawić FV. Zwykle dwa, trzy, pięć razy w roku. Takie osoby często korzystają z rozwiązania działalności gospodarczej. Posiada ona funkcję zawieszania i odwieszania. Dlatego osoby, które prowadzą biznes dorywczo korzystają właśnie z takiego rozwiązania.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Praca na etacie czy własna działalność – co wybrać?

Praca na etacie czy własna działalność – co wybrać?

Rozliczanie się poprzez faktury zamiast umowy o pracę staje się coraz powszechniejsze. Wynika to z faktu, że ludzie zarabiają coraz więcej, a coraz mniej zostaje nam w kieszeni jako pensja netto. W momencie, kiedy zaczynamy zarabiać powyżej 5 tys zł netto z tytułu...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.