5 pytań, jakie musisz sobie zadać przed zgłoszeniem się do VAT

Wrz 24, 2015Archiwum

Większość przedsiębiorców staje w pewnym momencie przed decyzją czy zgłaszać się, czy nie zgłaszać się do VAT. Dziś zwracamy Waszą uwagę na pięć aspektów, nad którymi warto się zastanowić zanim zgłosicie się do VAT.

1. Czy masz obowiązek, czy zgłaszasz się dobrowolnie
Należy mieć na uwadze, że mamy jedną ustawę o VAT, więc bez względu na to, czy posiadacie spółkę z o.o., czy spółkę komandytową, czy jednoosobową działalność gospodarczą zawsze dotyczy Was ta sama ustawa. Obecnie obowiązkowo muszą zgłosić się firmy, które przekroczą obrót 150 tys zł rocznie. Pozostałe firmy mogę nie zgłaszać się do VAT. Wyjątek stanowią firmy, które świadczą usługi doradztwa oraz handlują metalami szlachetnymi.
Więc warto wiedzieć, że nie zawsze musisz zgłaszać się do VAT.

2. Kto jest Twoim klientem
Zdarza się tak, że klientami Twoich usług lub produktów są głównie osoby fizyczne, które nie prowadzą firmy. Więc jeżeli w Twoim sklepie cena za produkt wynosi 10zl netto, to klient płaci 12,30 (10 zł + 23% VAT). Jeżeli Twoim klientem jest osoba fizyczna, to ona nie może sobie tego odliczyć i jest to dla niej po prostu cena. Dla Ciebie 2,3zł oznacza VAT przychodowy, więc musisz odprowadzić go do urzędu skarbowego.
Czasami nie warto więc zgłaszać się do VAT.

3. Czy VAT będzie dla Ciebie zawsze wydatkiem, czy masz szansę otrzymać zwrot
Kolejna sprawa, to warto zastanowić się jaki prowadzisz biznes pod kątem przepływu VAT-u. Jeżeli świadczysz usługi to prawdopodobnie będziesz miał sporo VAT-u do zapłaty. Jeżeli prowadzisz firm np. transportową – specyfika tej branży powoduje, że często otrzymują one zwroty. Więc branża w jakiej działasz ma znaczenie – zgłaszać, czy nie zgłaszać się do VAT.

 

 

 

4. Czy prowadzisz handel z UE
Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że jeżeli są firmami handlującymi z UE to bezsprzecznie muszą zgłaszać się do VAT, aby mogli prowadzić handel zagraniczny. Nic bardziej mylnego. NIP UE to całkiem co innego niż zgłoszenie się do VAT. Jeżeli prowadzicie handel z UE to zadbajcie o to, aby otrzymać NIP UE, a to nie to samo, co zgłoszenie się do VAT UE.

5. Czy jest Ci potrzebne potwierdzenie

Każdy przedsiębiorca może zgłosić się do VAT w każdym momencie prowadzenia firmy dobrowolnie. Oczywiście, tych których „dopadło obowiązkowe” zgłoszenie nie mają wyboru terminu. Obecnie zgłoszenie się do VAT jest bezpłatne. Aby otrzymać potwierdzenie rejestracji do VAT należy uiścić zapłatę w wysokości 170zł. Potwierdzenie potrzebne jest zwykle firmom, które stratują w przetargach, prowadzą duże inwestycje. Większość firm nie potrzebuje potwierdzenia zgłoszenia do VAT.

Jeżeli masz więcej wątpliwości dotyczących VAT. Czy mogę odliczyć paliwo, czy obiad z kontrahentem jest moim kosztem VAT. Na te oraz wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku Vademecum VAT. Zebraliśmy pytania od przedsiębiorców i po prostu na nie odpowiedzieliśmy.

Zerknij do naszego sklepu, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o podatkach i optymalizacjach.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.