Co to jest odwrotne obciążenie w VAT

Lut 25, 2016Archiwum

Od 1 lipca 2015 roku znacznie więcej firm miało możliwość otrzymać fakturę „odwrotne obciążenie”, ponieważ od tego czasu procedura ta objęła większą ilość towarów. Kupując do firmy laptopa, tablet, czy telefon komórkowy trzeba już ustalić, czy należy rozliczyć VAT za sprzedawcę. Jeśli tak, to musimy samodzielnie wyliczyć VAT z faktury otrzymanej od dostawcy i prawidłowo ją zaewidencjonować. Warto więc zapoznać się z ogólnymi zasadami tej procedury i dowiedzieć się, jakie towary są od lipca nią objęte .

Czym jest odwrotne obciążenie?

Jest to sposób rozliczenia VAT, w którym obowiązek rozliczenia podatku należnego od sprzedaży jest przeniesiony ze sprzedającego na kupującego. Podatek należny rozlicza więc nabywca. Jeśli jesteś podatnikiem VAT i nabyłeś towary na zasadzie odwrotnego obciążenia, to z jednej strony wykazujesz kwotę podatku VAT należnego od tej transakcji i jednocześnie taką samą kwotę wykazujesz po stronie podatku VAT naliczonego, czyli jest to dla nabywcy neutralne podatkowo. Odliczenia można dokonać w rozliczeniu za okres, w którym powstał u nabywcy obowiązek podatkowy od transakcji wykazanej na dokumencie sprzedaży. Podstawą opodatkowania jest kwota zapłaty za fakturę. Mechanizm ten dotyczy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (o ile nie stanowi dostawy towarów objętej zwolnieniem z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

 

 

 

W jakim celu wprowadzono mechanizm odwróconego obciążenia?

Aby pomóc zapobiegać oszustwom podatkowym i chronić budżet państwa przed wyłudzeniami. Przed nowelizacją w załączniku nr 11 do ustawy o VAT wymienione były głównie towary z kategorii stali, miedzi oraz odpadów, surowców wtórnych oraz złomu, a rynek handlu takimi towarami jest szczególnie narażony na oszustwa. Sprzedawca mógłby nie wywiązywać się z obowiązku rozliczania podatku należnego, więc lepiej, aby rozliczył go nabywca, dla którego jest to neutralne podatkowo ( ponieważ może mieć on jednocześnie prawo do odliczenia tego VAT-u). MF potwierdziło nadużycia w tej kwestii i postanowiono rozszerzyć listę z załącznika nr 11 w szczególności o wcześniej wspomniane urządzenia elektroniczne oraz złoto i inne metale, a także biżuterię.

Faktura, którą wystawi nam dostawca (będący czynnym podatnikiem VAT), na sprzedaż wcześniej wymienionych towarów, nie zawiera stawki, ani kwoty podatku. Powinna ona także zawierać opis „odwrotne obciążenie”. Tak wystawiona faktura jest jednoznaczna z tym, że VAT od tej transakcji rozliczy nabywca towarów.

Przy obrocie towarami to status nabywcy określa, kto rozlicza podatek od transakcji. Jeżeli sprzedajemy towary objęte procedurą „odwrotnego obciążenia” osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, to nie mamy możliwości zastosowania odwróconego VAT-u. W tym przypadku to sprzedawca musi go rozliczyć.

Natalia Lutyńska

Interesują Cię zasady prowadzenia spółki z o.o.? Zapraszamy do obejrzenia naszych nagrań.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.