Dlaczego działalność gospodarcza jest złym wyborem cz.III

Kwi 8, 2015Archiwum

Dziś pora na 3 odsłonę prawdy o jednoosobowych działalności gospodarczych – konieczność opłaty składek do ZUS.
W większości przypadków, gdy rozmawiam z przedsiębiorcami mówią mi, że prowadzenie własnej firmy jest ich najlepszą decyzją w życiu. Jednak to co ich denerwuje to przymus płacenia z ZUS, z którego większość z nich niczego się nie spodziewa.
Obecny system emerytalny jest kompletnie nie wydajny, co więcej został stworzony w poprzednim wieku. Jego podstawy zakładają, że osoby obecnie pracujące pracują na emerytury obecnych emerytur. W miejscu, gdzie jest ujemny przyrost naturalny ten system nie ma prawa się sprawdzić.
Kolejna wada obecnego systemu emerytalnego to brak dziedziczenia składek emerytalnych. Ponad 30% ludzi nie dożywa wieku emerytalnego. Oznacza to, że składki 30% społeczeństwa pozostają w ZUS-ie. Pytanie co się z nimi dzieje?
Co więcej ogromna część ludzi, która dożywa emerytury pobiera ją na tyle krótko, że nie ma szans wziąć z ZUS-u kwot które wpłacili. Mężczyzna obecnie średnio dożywa 74 roku życia. Z drugiej zaś strony musi pracować do 67 roku życia. Więc ma 7 lat na to, aby pobrać wpłacone przez zwykle ponad 35 lat składki. W jaki kolwiek sposób by nie przeliczać tych pieniędzy, zawsze pobranych jest mniej niż wpłaconych. Ja to nazywam inwestycją obowiązkową ujemną. Pytanie czy oby na pewno tak powinny wyglądać inwestycje?

 

 

 

Pomijając kwestię składki emerytalnej, obecnie płacimy poza obowiązkową składką na emeryturę składkę na rentę, składkę wypadkową, składkę na fundusz pracy. Dla przykładu składka na fundusz pracy jest przeznaczona na utrzymywanie urzędów pracy oraz wypłatę zasiłków dla bezrobotnych. Pytanie czy naprawdę osoby pracujące powinny z obowiązku utrzymywać osoby bezrobotne? Moim zdaniem to przymusowa działalność charytatywna.

Rozwiązaniem takiej sytuacji jest wybór takiej formy prawnej prowadzenia firmy, która da Ci wybór. Absolutnie nie namawiam Cię, aby nie odkładać na emeryturę, aby zrezygnować z ubezpieczenia na wypadek inwalidztwa. Jednak namawiam Cię do tego, żebyś zamiast płacenia składek do ZUS mógł je opłacać do prywatnych firm, które ogólnie są bardziej bezpieczne, w których istniej większe prawdopodobieństwo wypłaty, a kwoty jakie Ci gwarantują są zdecydowanie wyższe niż te z ZUS-u. Na sam koniec pieniądze jakie tam wpłacasz są zwykle dziedziczone.

A za tydzień kilka słów dziedziczeniu firmy w przypadku jednoosobowej działalności.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.