Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest złym wyborem cz.II

Kwi 2, 2015Archiwum

Żyjemy w epoce konsumpcjonizmu. Każdy z nas mocno skoncentrowany jest na gromadzeniu majątku. Wielu z nas przychodzi to z większym lub mniejszym, ale jednak trudem. Część z ludzi w pewnym momencie swojego życia stwierdza, że nie chce już ciułać i wpadają na pomysł, że własny biznes spowoduje, że będę szybciej mogli gromadzić majątek. Oczywiście zwykle nie to jest głównym motywatorem, jednak jest to jeden z argumentów, który słyszę dość często.
Podkreślam, że nadal uważam, że prowadzenie własnego biznesu jest świetnym pomysłem na życie – jednak nie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Po pierwsze w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej odpowiadasz za całe działania firmy swoim prywatnym majątkiem. Nie ma znaczenia, kiedy go nabyłeś. A więc jeżeli np. przyjdzie do Ciebie Urząd Skarbowy i nakaże zapłatę kilkudziesięciu tysięcy podatku – BO TAK – od razu zajmują Ci cały majątek. Nikt nie będzie angażował się w dociekanie który majątek nabyłeś przed założeniem firmy, a który po. Dodatkowo sam proces zajmowania Twojego majątku jest ogromnie prosty. Jest nakaz zapłaty i to powoduje, że komornik może zacząć działać od razu. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest fakt, że obecnie większość Polaków nauczona jest działać w oparciu o wspólność majątkową. Nie wiele par żyje w rozdzielności majątkowej. A więc jeżeli zajmą Twój majątek to majątek Twojego współmałżonka jest również zajęty.

Zwykle jak rozmawiam z ludźmi o zajmowaniu majątku w działalnościach gospodarczych oburzają się, że oni chcą być wiarygodni, że chcą odpowiadać za swoje działanie biznesowe. Że uciekanie od odpowiedzialności jest nie biznesowe i nie etyczne.

 

 

 

Zwykle wtedy reaguję sporym uśmiechem. Nie chcę nikogo namawiać do nie odpowiedzialnego zachowania, nie chcę również, aby przedsiębiorcy z którymi realizuję różne działania biznesowe nie brali odpowiedzialności za to co robią. Z drugiej zaś strony, czy ryzykowaniem wszystkim co macie jest odpowiedzialne w stosunku do Was samych, do Waszych rodzin?

Rozwiązanie jakie proponuję w tym zakresie jest posiadanie spółki kapitałowej, dla małych przedsiębiorców spółkę z ograniczoną odpowiedzialności. To rozwiązanie pomaga w wyraźnym rozdzieleniu majątku firmy oraz majątku prywatnego. Co jednocześnie stanowi pewną ochronę. Nie oznacza to, że zarząd czy wspólnicy są całkowicie pozbawieni odpowiedzialności. Prowadzenie spółki pozwala na podział majątków, dzięki czemu nikt nie będzie się zastanawiał co jest czyje. Taki podział sam w sobie stanowi ochronę majątku prywatnego osób tworzących spółkę. Pozwala to na gromadzenie majątku, budowanie przyszłości swojej oraz swojej rodziny.

Chcę namówić Was do odpowiedzialnego działania, do działania które z jednej strony pozwala Wam na ryzykowanie, z drugiej nie pozwala na to, abyście wylądowali pod mostem, ponieważ Wasz głównym klient zapomni zapłacić fakturę. Działajcie z wyobraźnią, odpowiedzialnie wobec samych siebie. Jak opanujcie odpowiedzialność wobec siebie, odpowiedzialność wobec innych przyjdzie Wam z łatwością.

A za tydzień kolejna odsłona – prowadzenie działalności powoduje, że jesteśmy zmuszeni do płacenia składek ZUS .

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.