Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest złym wyborem cz. IV – Dziedziczenie

Kwi 23, 2015Archiwum

Życie firmy kończy się wraz z życiem człowieka

Pora zadać sobie pytanie jakie cele przyświecają przedsiębiorcom, kiedy zakładają swoje biznesy. Odpowiedzią wręcz oczywistą jest, że nie chcą już pracować na etacie, że chcą sami zarządzać swoim życiem, że chcą aby decyzje zależały od nich. Z drugiej zaś strony wiele przedsiębiorców chce, aby firma była ich zabezpieczeniem na przyszłość, chce aby firma była zabezpieczeniem ich rodzin, dzieci. Okazuje się jednak, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie mamy szans zaspokoić tych potrzeb.
Prowadząc firmę, która na co dzień zajmuje się optymalizacją podatkowo – zuso-wą wiele razy tłumaczyłam przedsiębiorcą dlaczego prowadzenie biznesu pod jednoosobową działalnością gospodarczą jest błędnym wyborem. I wcale nie chodzi o opłatę do ZUS. Wyznaje zasadę, że jeżeli od tej opłaty zależy czy jesteś na powierzchni czy pod, to pewnie robisz coś nie tak w swoim biznesie. Jednak jeżeli Twój biznes jest Twoją emeryturą oraz zabezpieczeniem finansowym Twojej rodziny to prowadzenie go jako działalność gospodarcza jest po prostu nie odpowiedzialne.
Wiele osób ma takie marzenie, aby jego firma stała się wielopokoleniowa. Niestety prowadzenie firmy jako działalność gospodarcza na to nie pozwala. Nie można dziedziczyć firmy, która jest przywiązana do jednej osoby.
Niestety zdarzyło mi się również z bliska obserwować, a nawet mogę powiedzieć uczestniczyć w sytuacji, gdzie człowiek prowadził firmę produkcyjną, zatrudniał ponad 50 osób. Jego wiek wskazywał na to, że powinien jeszcze dziś być wśród nas. Niestety zginął w wypadku samochodowym. Wraz z nim umarła cała firma. Jego rodzina przestała mieć zabezpieczenie, 50 osób straciło pracę. A rodzina zamiast zajmować się rodzinnymi sprawami próbowała rozwikłać sytuację w firmie, które oficjalnie już nie było.

 

 

 

Jeżeli dziś prowadzisz biznes, jeżeli zamierzasz prowadzić biznes zastanów się jakie masz cele. Pamiętaj o tym, że jednoosobowa działalność nie jest dziedziczona, nie podlega spadkowi, nie można jej sprzedać i kupić, co więcej nie jest dla Ciebie zabezpieczeniem emerytalnym. Kończy się również wraz z Twoim życiem.
Tym samym jeżeli zależy Ci na którejkolwiek z tych rzeczy koniecznie pomyśl nad odpowiednią formą prawną. W mojej ocenie jedynym rozwiązaniem są do tego spółki, które składają się z udziałów, które podlegają prawu spadkowemu oraz dziedziczeniu.

A już za tydzień kilka informacji o tym, że jednoosobowa działalność nie pozwala nam na korzystanie z dostępnych i legalnych optymalizacji podatkowych.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.