Dlaczego ludzie kochają umowy o pracę?

Sty 23, 2015Archiwum

Umowa o pracę jest obok umów cywilno prawnych, umowy  o współpracę jedną z wielu umów na podstawie, której można zatrudnić pracownika. Niestety zawierając umowę o pracę decydujemy się na szereg obowiązków zarówno będąc pracownikiem jak i pracodawcą. Pracodawca przede wszystkim ponosi ogromne koszty pracy. Pracownicy często nie zdają sobie sprawy, że ich wynagrodzenie brutto nie jest całkowitym kosztem, jaki ponosi pracodawca. Pracodawca ponosi Koszt rzędu 120% wynagrodzenia brutto jakie wypłaca pracownikowi. Po za tym pracodawca jest zobowiązany do zapłaty za urlop wypoczynkowy oraz za 33 dni zwolnienia lekarskiego w każdym roku. Jest to koszt 2 miesięcy w każdym roku pracy pracownika, gdzie nie wykonuje on żadnych zadań. Pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania zapisów o BHP, czasie pracy i wielu innych.
Ale okazuje się, że nie tylko pracodawca ponosi ogromne ryzyko zatrudnienia kogoś na podstawie umowy o pracę. Pracownik podpisując taką umowę również godzi się na wiele niedogodności. Jedną z nich jest sztywny czas pracy, ewentualnie praca zgodnie z grafikiem ułożonym przez pracodawcę. Fakt, że 30% naszego wynagrodzenia idzie do budżetu Państwa pod pozorem składek na przyszłą emeryturę też nie jest budujący. Niestety większość mężczyzn w Polsce nie dożywa emerytury. Ci którzy dożywają korzystają z niej średnio przez 4 lata. Płacąc składki przez 30 lat pracy średnio odkładamy średnio ponad 400 tys zł nie licząc żadnego oprocentowania, natomiast ZUS wypłaca nam emeryturę, gdzie suma zwykle nie przekracza łącznie 100tys zł. A tym samym obowiązek opłacania składek jest inwestycją obowiązkową ujemną. Kolejny aspekt to praca dla kogoś. Okazuje się, że zdecydowanie inną mamy motywację, gdy pracujemy mając świadomość, że nasz przychód zależy od nas, a inną kiedy wynagrodzenie i tak nam się należy. Motywacja do pracy jest czymś, co daje nam motywację do pozostałych aspektów naszego życia. A tym samym brak zadowolenia z pracy powoduje, że zaniedbujemy również inne aspekty naszego życia. Większość osób zatrudnionych w Polsce na podstawie umowy o pracę odczuwa niezadowolenie ze swojej pracy. Z drugiej strony osoby prowadzące własną nawet jednoosobową działalność odczuwają ogromne zadowolenie ze swojej pracy, co przekłada się na ich stan majątkowy, rodzinny oraz zdrowotny.
Zmierzając do końca, analizując aspekty zwierania umowy o pracę w Polsce nie potrafię doszukać się pozytywnych aspektów tej formy współpracy. Wielu z nas podaje stabilizację, bezpieczeństwo, stały dochód. To wszystko można osiągnąć nie godząc się na pracę, której nie lubimy, sztywny czas pracy oraz uzależnienie od poleceń szefa. Dlatego polecam zarówno pracownikom jak i pracodawcom nad zastanowieniem się nad wybraną przez Was formą współpracy.

 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.