Dlaczego zwracanie uwagi na formę prawną w Twoim biznesie ma znaczenie?

Lip 9, 2018Jednoosobowa Działalność Gospodarcza, Spółka z o.o., Spółki osobowe (jawna, komandytowa, cywilna)

Dość często zdarza mi się odpowiadać na pytania typu: „ ale ja już ma spółkę cywilną, i co teraz”, „ale ja mam działalność od 7 lat i jak teraz mam sobie z tym poradzić?”.

Prawda jest taka, że żadna forma prawna nie jest idealna. Jednak w momencie zakładania biznesu zwykle z uwagi na mnogość tematu nie zwracamy na to większej uwagi. Gdy występują jakieś nieprzewidziane kłopoty lub gdy chcemy się z kimś połączyć, czy rozstać często okazuje się, że nie mam za wiele możliwości w formie prawnej w jakiej działamy.

W mojej ocenie, w moim idealnym świecie, aby działać w biznesie należy mieć jakaś ogólną wizję swojego biznesu, należy wiedzieć dokąd chcemy iść, tak aby móc również w jakimś ogólnym zarysie określić formę prawną, jaka będzie nam potrzeba do naszych działań oraz potrzeb.

Na dużym poziomie firmy dzielną się na trzy duże grupy.

SPÓŁKI OSOBOWE

Ich największą zaletą jest fakt stosunkowo łatwego rozwiązania takiej spółki, a największą wadą to, że zwykle wspólnicy odpowiadają za swoje zobowiązania krzyżowo, nawet te nie związane ze spółką.

Do najpopularniejszych spółek osobowych należą: spółka jawna, cywilna, komandytowa.

 

 

SPÓŁKI KAPITAŁOWE

To są podmioty, które posiadają osobowość prawną. Oznacza to, że odpowiadają same za siebie. Zwykle reprezentuje je zarząd, a najbardziej kluczowe decyzje podejmują wspólnicy. Ich wadą jest dość skomplikowana procedura zakładania oraz zamykania. Jednak mają niepowtarzalną przewagę jeżeli chodzi o ograniczenie odpowiedzialności osób fizycznych.

Do najpopularniejszych należą: spółka z o.o. oraz spółka akcyjna (SA).

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Ta forma prowadzenia działalności pomimo wielu ograniczeń nadal jest najpopularniejszą formą działalności. Jest chyba najprostszą opcją prowadzenia biznesu. Jej ogromnym ograniczeniem jest jednoosobowość oraz pełna odpowiedzialność finansowa.

 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak szybko i poprawnie przygotować dokumenty do księgowości?

Jak szybko i poprawnie przygotować dokumenty do księgowości?

Poprawnie wypełnione dokumenty i ich odpowiednie skompletowanie na koniec miesiąca ułatwiają pracę nie tylko przedsiębiorcy, ale także księgowym, z którymi współpracujemy. Bardzo często zdarza się, że dokumenty dostarczane w ostatnich dniach każdego miesiąca nie są...

Jak wykorzystać swoje logo, aby płacić mniejszy podatek?

Jak wykorzystać swoje logo, aby płacić mniejszy podatek?

Większość przedsiębiorców, którzy dziś prowadzą biznesy jeszcze za dawnych czasów zamawiali logo dla swojej firmy. Zakładając, że mają co do niego uregulowane prawa autorskie, co wcale nie jest takie oczywiste, to świetną opcją optymalizacyjną jest udzielanie spółce...

Co to jest plan kont i jak może go wykorzystać właściciel firmy?

Co to jest plan kont i jak może go wykorzystać właściciel firmy?

Wielu przedsiębiorców ma przekonanie, że najlepiej oddawać dokumenty do biura rachunkowego i nie wnikać za bardzo co ono robi. Często unikamy kontaktu z księgową/księgowym. A to ogromny błąd. Właśnie z biura rachunkowego pochodzi mnóstwo ciekawych informacji...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.