4 sposoby na prowadzenie firmy bez ZUS

Cze 13, 2018Archiwum

Uwaga!

Przeglądasz artykuł z archiwum. Poniższe treści mogą być nieaktualne. Aby przeczytać aktualne artykuły przejdź na stronę główną bloga.

Bardzo często przedsiębiorcy pytają mnie, ale czy można prowadzić firmę bez płacenie ZUS-u. Prawda jest taka, że obciążenia ZUS są jednym z rodzajów istniejących już podatków, a więc stosunkowo trudno ich unikać. W przypadku zatrudniania pracowników w oparciu o umowę o pracę, czy zlecenie właściwie staje się to nie możliwe. Ale możliwe jest chociażby nie płacenie ZUS-u za właścicieli firm. Właśnie dziś skupimy się na czterech możliwościach pozwalających na nie płacenie ZUS-u.

Firma bez ZUS:

Spółka z o.o.

Na temat spółek z o.o. w internecie krąży wiele historii. Nadal jest więcej mitów niż prawdziwych informacji, jednak coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakładanie spółek z o.o.. Pozwalają one na nie płacenie ZUS-u za udziałowców oraz członków zarządu. Spółka ma też inne korzyści takie jak możliwe do zastosowania optymalizacje podatkowe, ograniczona odpowiedzialność, czy jasność przepływów pieniężnych.

Spółka Akcyjna

Ten temat dotyczy raczej dużych firm, a przynajmniej średnich. Nie miej pozwala na wyłączenie z płatności ZUS-u akcjonariuszy. Spółka akcyjna właściwie też ogranicza do zera odpowiedzialność akcjonariuszy. Jednak jest zdecydowanie trudniejsza w codziennym prowadzeniu niż np. sp. z o.o..  

 

Spółki zagraniczne

W naszym kraju co chwila są jakieś fale na zakładanie spółek najpierw na Cyprze, Malcie, później w Wielkiej Brytanii, obecnie w modzie są Czechy i Estonia. Prawda jest taka, że te rozwiązania oczywiście pozwalają na nie płacenie zobowiązań ZUS-owych, jednak realnie niewiele przedsiębiorców z Polski powinno korzystać z tych rozwiązań. Ograniczenia jakie są narzucane to sprawy związane z fizycznym miejscem prowadzenia firmy.

Prowadzenie firmy bez udziału budżetu państwa

Umieściłam to trochę z przekory. Jednak prawa jest taka, że szara strefa rośnie w horrendalnym tempie. Ogrom transakcji w Polsce jest realizowanych bez udziału budżetu Państwa. I z punktu widzenia omijania danin wobec państwa jest to najskuteczniejsza metoda, choć nie twierdzę, że legalna w aktualnym stanie prawnym. Jeżeli zaciekawiły Cię spółki z o.o. możesz skorzystać ze specjalnego szkolenia przygotowanego specjalnie dla przedsiębiorców.
 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Praca na etacie czy własna działalność – co wybrać?

Praca na etacie czy własna działalność – co wybrać?

Rozliczanie się poprzez faktury zamiast umowy o pracę staje się coraz powszechniejsze. Wynika to z faktu, że ludzie zarabiają coraz więcej, a coraz mniej zostaje nam w kieszeni jako pensja netto. W momencie, kiedy zaczynamy zarabiać powyżej 5 tys zł netto z tytułu...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.