Jak korzystać z pożyczki bezzwrotnej 5 tys złotych

Maj 27, 2020Firma w kryzysie

W ramach tarczy antykryzysowej rząd wprowadził możliwość korzystania z pożyczki bezzwrotnej dla części przedsiębiorstw. Oczywiście temat niby już znany, niby wszyscy o tym wiedzą, a ciągle wzbudza wiele kontrowersji. A więc pod pewnymi warunkami ogrom firm ma uprawnienia do tego, aby otrzymać pożyczkę. Nie ma tam żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o spadki dochodów. Jedyne warunki jakie należy spełniać to wielkość przedsiębiorstwa.

Dla kogo jest pożyczka?

Pożyczka skierowana jest do osób samozatrudnionych, a więc do jednoosobowych działalności gospodarczych oraz mikrofirm zatrudniających do 9 pracowników. Przepisy nie określają, w jakiej formie ma być prowadzona firma. A więc w przypadku prowadzenia spółki – to spółka powinna odebrać udzieloną pożyczkę.

 

Aby móc zgłosić wniosek-  trzeba spełnić trzy warunki.

  • zatrudnienie mniej niż 10 osób w firmie,
  • roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln euro lub suma aktywów jego bilansu wynosi mniej niż 2 mln euro
  • zarejestrowana działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 roku

I właśnie w tym miejscu pojawia się pytanie – czy na pewno dotyczy to innych firm niż działalność gospodarcza. Kiedy uda Wam się dodzwonić na infolinię urzędu najczęściej informują, że pożyczka jest tylko dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Przepisy mówią co innego. Jednak jak zawsze dowiemy się w praktyce jak jest naprawdę.

 

Gdzie mam złożyć wniosek?

Wnioski składa się do urzędów pracy zgodnie z adresem podlegania.

Możesz złożyć je jako wniosek papierowy bezpośrednio w urzędzie. Możesz też złożyć go elektronicznie poprzez stronę www.praca.gov.pl

 

W jakim terminie otrzymam pożyczkę?

Tutaj nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Wiele firm czeka już teraz od 4, a nawet 6 tygodni. Zależy to od urzędu oraz ilości wniosków, jakie mają do obsłużenia. Realnie są gigantyczne opóźnienia w obsłudze tych wniosków, a tym samym trudno powiedzieć, kiedy realnie pieniądze do Was wpłyną.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Na co mogę wydać pieniądze z pożyczki?

Pieniądze z pożyczki mają zasilić aktualne potrzeby firmy. Pojawia się wiele dyskusji, czy urzędy będą weryfikowały sposób „zainwestowania” tej kwoty. Większość twierdzi, że nie będzie na to czasu. Jednak ponownie nie ma jeszcze praktyki. Musimy poczekać na pierwsze próby umorzenia pożyczki, aby zobaczyć w jaki sposób będą podchodziły do tego urzędy.

Pieniądze mają służyć na wsparcie bieżącej działalności firmy.

 

Co to znaczy, że jest bezzwrotna?

Przedsiębiorca nie będzie musiał zwracać pożyczki, jeśli przetrwa trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Oczywiście i tutaj jest haczyk. Aby pożyczka stała się bezzwrotna należy złożyć wniosek o umorzenie pożyczki . Wniosek powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia, w którym spełniony zostanie warunek jej umorzenia, czyli prowadzenie działalności przez trzy miesiące. Wniosek składa się do właściwego powiatowego urzędu pracy w formie elektronicznej lub papierowej.

Kiedy więc miną trzy miesiące od udzielenia pożyczki, przedsiębiorca będzie miał dwa tygodnie na to, by poinformować urząd pracy o tym, że nadal prowadził w tym czasie działalność gospodarczą. Z dosłownej interpretacji przepisów wynika, że jeśli spóźni się choć o dzień, umorzenia nie będzie.

 

A co jak jej nie umorzą?

Jeżeli nie spełnimy wymagań odnośnie umorzenia pożyczkę trzeba będzie zwrócić. Jednak oprocentowanie wynosi 0,05 rocznie. A więc w praktyce nie odczuwalne.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w kryzysie:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

Zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę oraz podejmuje decyzje finansowe, w tym o zaciąganiu zobowiązań. Przez zaciąganie zobowiązań nie mam na myśli tylko wszelkiego rodzaju kredytów, ale również umów z wykonawcami, dostawcami i innych zamówień, które generują dla...

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Nastał czas, kiedy firmy po kilkumiesięcznym zamrożeniu zaczęły wracać do swoich normalnych trybów zajęć. Wielu z nas przygląda się kosztom stałym, w tym kosztom osobowym. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że będzie musiało dokonać pewnych korekt zatrudniania. I tutaj...

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Rozwiązywanie umów o pracę Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do...

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 ścieżki ucieczki przed bankructwem Twojej firmy

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.