Jak prowadzić DZIŚ swoją firmę w Polsce bezpiecznie?

Kwi 8, 2018Archiwum

Uwaga!

Przeglądasz artykuł z archiwum. Poniższe treści mogą być nieaktualne. Aby przeczytać aktualne artykuły przejdź na stronę główną bloga.

Nie ma co ukrywać, że nasz obecny rząd codziennie tworzy jakieś nowe niezwykle pomysłowe akty prawne. Prawda jest taka, że nikt już za nimi nie nadąża. Zarówno prawnicy, jak i podatkowcy jak i biura księgowe nie nadążają z ilością zmian i są zmuszeni do uzupełniania wiedzy z zakresu jaki najczęściej używają. Niestety wykonując codziennie swoje obowiązki żadne z nich nie jest w stanie zapoznać się z kompletem przepisów jakie codziennie są produkowane.

Dodatkowym problemem jaki obserwuje jest niezwykła aktywność wszelkich urzędów. Czasami odnoszę wrażenie, że czyhają na czyjś błąd. Coraz częściej każdy z nas dostaje pisma z urzędów skarbowych i ZUS-u.
Zdaje sobie sprawę, że przedsiębiorcy panikują, bo otrzymują pisma z urzędów sugerujące, że księgowi robią coś źle. A z drugiej strony księgowi mają dość na odpowiadania na często dość irytujące pisma tracąc przy tym ogrom czasu na wyjaśnianie przedsiębiorcom, że nic się przecież nie stało, że to pierdoła, że kiedyś takie malutkie sprawy załatwiało się telefonicznie.

Tak, czy owak ta sytuacja nie naprawa optymizmem, a wręcz odwrotnie. Mnogość przepisów, ludzie którzy nie nadążają ich czytać, a co dopiero zrozumieć i na końcu nadaktywność urzędów. W takiej rzeczywistości trudno jest zdecydować się na prowadzenie własnego biznesu. Jednak na rynku są Ci, którzy byli już wcześniej i nadal znajdują się śmiałkowie, którzy pragną własny biznes założyć.
To, nad czym polecam się jedna mocno pochylić to forma prawna Waszego biznesu. Większość z nas decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wiąże się to z pełną odpowiedzialnością prawną i finansową za m.in. ewentualne błędy księgowe czy podatkowe. Wasz majątek firmowy stanowi jedność z majątkiem prywatnym. Jeżeli żyjecie w związku małżeńskim z wspólnością majątkową to narażacie wtedy całą rodzinę. Dodatkowo w przypadku Waszej śmierci Wasza firma prawie na pewno przestanie istnieć razem z Wami.

 

 

 

Zdaje sobie sprawę, że prowadzenie działalności gospodarczej jest mocno propagowane przez rząd, jesteśmy kuszeni dotacjami, dofinansowaniami, niskim ZUS-em, kartą przedsiębiorcy itp.

Pytanie tylko, czy ryzyko jakie ponosimy jest tego warte.

W mojej ocenie nie jest.

Jednym z dostępnych rozwiązań na rynku jest spółka z o.o.. Spółka jest osobowością prawną zakładaną przez wspólników, zwanych często udziałowcami. Wspólnicy powołują zarząd i to właśnie zarząd zarządza spółką.

Spółka z. o.o. pozwala przede wszystkim na prowadzenie firmy bez ponoszenia tak dużego ryzyka jak w momencie prowadzenia działalności gospodarczej. Z uwagi na fakt, że spółka posiada osobowość prawną, to spółka odpowiada swoim majątkiem, a nie osoby prywatne. Drugą ważna zaletą jest fakt, że spółkę z o.o. można kupić lub sprzedać. Udziałowcy są właścicielami udziałów, a udziały są towarem handlowym oraz dodatkowo w przypadku śmierci wchodzą do masy spadkowej. A więc w przypadku trudnych scenariuszy wyjścia są zdecydowanie prostsze niż w przypadku działalności gospodarczej.
Dodatkowym atutem spółki z o.o. jest to, że dzięki pełnej księgowości mamy dostęp do legalnych optymalizacji podatkowych. W ekstremalnych wypadkach ogranicza się kwoty podatku w stosunku do działalności gospodarczej o 60-70%. I na zachętę warto dodać, że w przypadku spółki z o.o. nie ma obowiązku opłacania składek ZUS za właścicieli i członków zarządu.

Nie chcę przekonywać Was, że spółka z o.o. jest jedynym i właściwym rozwiązaniem, bo tak nie jest. Są przypadki w których prowadzenie działalności gospodarczych ma sens, a są takie gdzie lepszym rozwiązaniem okazuje się spółka z o.o. spółka komandytowa, czy rozwiązania zagraniczne. Na te ostatnie polecam zwrócić szczególną uwagę, ponieważ w ogromnej większości przypadków są robione niepoprawnie i przysłowiowo się wyrażając na kolanie.

Jednak jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat spółek z o.o. polecam nasze szkolenie online – kliknij tutaj

Jeżeli chcesz skorzystać z konsultacji odnośnie spółek z o.o. – kliknij tutaj

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Praca na etacie czy własna działalność – co wybrać?

Praca na etacie czy własna działalność – co wybrać?

Rozliczanie się poprzez faktury zamiast umowy o pracę staje się coraz powszechniejsze. Wynika to z faktu, że ludzie zarabiają coraz więcej, a coraz mniej zostaje nam w kieszeni jako pensja netto. W momencie, kiedy zaczynamy zarabiać powyżej 5 tys zł netto z tytułu...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.