Jak przygotować się do przejścia na spółkę z o.o. w 7 krokach?

Lip 11, 2018Archiwum

Uwaga!

Przeglądasz artykuł z archiwum. Poniższe treści mogą być nieaktualne. Aby przeczytać aktualne artykuły przejdź na stronę główną bloga.

W tym tygodniu odebrałam kilkanaście telefonów osób, które pytały mnie w jaki sposób przejść na spółkę z o.o.. Od czego zacząć, jak się do tego przygotować, na co zwrócić uwagę. W momencie kiedy zastanawiacie się nad spółką z o.o. to w mojej ocenie należy:

Zastanowić się na powodami takiej decyzji

Często trafiają do mnie osoby, których motywacją jest nie płacenie ZUS-u. Zdarza się również, że słyszę, że „mam tak duże problemy z płynnością”, że chce zaoszczędzić na ZUS. Prawda jest taka, że jeżeli ktoś ma motywację zaoszczędzić 1 tys zł na ZUS to raczej nie powinien sięgać po spółkę. Ten 1 tys miesięcznie to świetna korzyść przejścia na spółkę z o.o.. Jednak w mojej ocenie powodem powinna być chęć bezpieczeństwa, sukcesji, optymalizacji podatkowych, grupowego budowania biznesu itp.  

Co mogę zmienić, a czego nie mogę

Dla części przedsiębiorców fakt, że będę mieli nową spółkę nie ma znaczenia. Dla innych z uwagi na kredyty, dotacje, udział w przetargach data założenia firmy ma ogromne znaczenie. Dlatego przed przejściem na spółkę warto przemyśleć opcje i sprawdzić co jest dla nas ważne, a z czego możemy zrezygnować.  

 

Przygotować dane finansowe swojej firmy

Dane finansowe mają strategiczne znaczenie przy planowaniu strategii optymalizacyjnych. Dodatkowo w przypadku przejście z działalności na spółkę trzeba zaplanować przejście majątku, klientów itp. Szczególnie znaczenie ma zestawienie środków trwałych. Wraz z księgową/biurem rachunkowym zaplanować plan zmiany Po tym jak już podjęliśmy decyzje co chcemy, jakie są powody, jakie mamy dane finansowe należy przygotować plan zmiany. Może to być przekształcenie, może to być po prostu otwarcie nowej spółki i zamknięcie działalności gospodarczej.

Założyć spółkę

Kolejnym krokiem jest już działanie wykonawcze, czyli założenie nowej spółki lub przystąpienie do procesu przekształcenia.

Wprowadzić plan w życie

I ostatnim co należy zrobić to wdrożyć w życie plan zmiany, a następnie optymalizacji podatkowych.   Prawda jest taka, że pomimo dostępnej i powszechnej wiedzy nie wielu z nas decyduje się na takie zmiany bez profesjonalnego wsparcia. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy skorzystaj z konsultacji ze specjalistą ZUS to nie MUS – Justyną Broniecką.  

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Praca na etacie czy własna działalność – co wybrać?

Praca na etacie czy własna działalność – co wybrać?

Rozliczanie się poprzez faktury zamiast umowy o pracę staje się coraz powszechniejsze. Wynika to z faktu, że ludzie zarabiają coraz więcej, a coraz mniej zostaje nam w kieszeni jako pensja netto. W momencie, kiedy zaczynamy zarabiać powyżej 5 tys zł netto z tytułu...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.