Jak utworzyć spółkę z dotychczasowej działalności gospodarczej – załóż spółkę, zamknij działalność.

Maj 20, 2015Archiwum

Jest to jeden z czterech dostępnych sposobów na utworzenie spółki z o.o. W mojej ocenie jest to proces najprostszy i zwykle najtańszy.


Jak to działa?

Cały proces polega na tym, że zakładamy nową spółkę z o.o.. Wszystko co jest jej potrzebne do działania , a obecnie jest majątkiem działalności gospodarczej sprzedajemy do spółki zwykłą umową kupna sprzedaży. Należy tutaj pamiętać, że w działalności gospodarczej będziemy mieli przychód, a w spółce koszt. Tym samym w działalności podatek do zapłaty, a spółce podatek do zwrotu. Może się tak zdarzyć, że będzie miesięczne przesunięcie, jednak generalnie bilans podatkowy wychodzi na zero. Jak dokonamy sprzedaży majątku, wtedy zamykamy działalność gospodarczą.

Dla kogo jest to rozwiązanie?
Jak to w życiu bywa nie każde rozwiązanie jest dobre dla Wszystkich. Z tego rozwiązanie powinny skorzystać firmy, którym nie zależy na ciągłości działania. Należy mieć tutaj na uwadze, że nowo utworzona spółka od nowa zbiera swoją historię dla banku, do przetargów, potrzebuje nowych referencji. Tym samym, jeżeli Twoja działalność opiera się na startach do przetargów lub absolutnie potrzebne są Ci linie kredytowe to rozwiązanie nie jest dla Ciebie.
Rozwiązanie jest również mało efektywne dla firm, które mają wiele umów z kontrahentami, wiele urządzeń, maszyn, rozpoczęte kontrakty. Wtedy zwykle prościej jest przejść proces przekształcenia działalności w spółkę. Jednak po to są aż 4 sposoby, aby każdy mógł z jakiegoś skorzystać.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy wiesz wystarczająco dużo o spółkach zapraszam do lektury naszej książki Vademecum prowadzenia spółki z o.o..

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.