Jak założyć firmę? 10 kroków, które musisz przejść!

Cze 18, 2018Jednoosobowa Działalność Gospodarcza, Spółka z o.o., Spółki osobowe (jawna, komandytowa, cywilna)

W każdym roku kalendarzowym powstaje ogrom nowych działalności gospodarczych. Jesteśmy kuszeni małym ZUS-em, łatwością w prowadzeniu, dotacjami na otwarcie biznesu. W mojej ocenie nie jest najszczęśliwsza forma prowadzenia biznesu, jednak nadal popularna i nie można o niej zapominać. Dziś w 10 krokach opisujemy jak założyć firmę, aby spokojnie przejść przez proces zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dane osobowe

Aby założyć firmę potrzebujecie pozbierać swoje dane osobowe. Ja wiem, że to może wydawać się banalne, jednak jest wiele ludzi, którzy nie pamiętają swojego numeru dowodu, czy numeru PESEL. Jeżeli jesteś z pokolenia, gdzie numer NIP był jeszcze obowiązkowy to musisz go sobie odświeżyć. Dane jakie będą potrzebne to imię, nazwisko, imiona rodziców, numer dowodu osobistego, numer NIP ( jeżeli go posiadasz), numer REGON ( jeżeli już wcześniej prowadziłeś DG).

Nazwa firmy

Drugą rzeczą nad jaką musisz się zastanowić to nazwa Twojej firmy. W przypadku działalności gospodarczej zawsze w nazwie firmy będzie Twoje i imię i nazwisko. Np. Usługi IT Justyna Broniecka. W wersji minimalistycznej wystarczy Twoje imię i nazwisko bez dodatkowej nazwy.

Numery PKD dla firmy

Numery PKD to numery, które wskazują jakiego typu działalność będziesz prowadzić. Wybierasz takie numery, które odzwierciedlają rodzaj Twojej działalności. Polecam dodać sprawy związane z prowadzeniem szkoleń oraz sprzedażą. Możesz wybrać nieskończoną ilość tych numerów. Pamiętaj jednak, że w przypadku działalności gospodarczej możesz zawsze bezpłatnie je zmienić.

Tutaj znajdziesz pełny zestaw dostępnych numerów PKD.

Dane adresowe firmy

Wypełniając swoje zgłoszenie o otwarcie firmy będziesz musiał podać swój adres zameldowania, zamieszkania oraz adres prowadzenia Twojej DG. Adres ten może być Twoim adresem. Jednak jeżeli masz osobne biuro to możesz podać adres swojego biura.

Sposób opodatkowania firmy

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej możesz wybrać kilka sposobów opłacania podatków. Działalności określone w przepisach mogą skorzystać z tzw. podatku ryczałtowego. Jest to określona stawka procentowa od uzyskiwanego przychodu. Np. stolarze mogą opłacać 3% podatek od przychodu. Drugą możliwością jest opłacanie podatku wg skali podatkowej, czyli 18% oraz 32% w drugim progu. Trzecią możliwością jest opłacanie tzw. podatku liniowego. Bez względu na wielkość naszych dochodów opłacamy zawsze 19% od dochodu, nie wpadając w drugi próg podatkowy.

Zgłoszenie do VAT – czy firma musi być VAT-owcem?

Jeżeli chcecie, aby Wasza firma była zgłoszona do VAT należy złożyć deklarację VAT-R do urzędu skarbowego. Ważne jest to, że firma, która nie osiąga 200 tys obrotu rocznie nie musi zgłaszać się do VAT. Jeżeli przekroczy się ten prób wtedy należy zgłosić się jako płatnik podatku VAT. Druga sprawa, że nawet jeżeli osiągnęliśmy dochód 200 tys zł wtedy nadal są pewne branże zwolnione z opłacania podatku VAT. Np. jest to nauka języków obcych oraz handel mieszkaniami na cele mieszkaniowe.

Zgłoszenie DG do ZUS

W momencie zakładania działalności gospodarczej podlegacie obowiązkowemu zgłoszeniu do ZUS-u. Kiedy zakładanie DG przez internet automatycznie wasza firma jest zarejestrowana w ZUS. Jedyne co trzeba zrobić to zgłosić siebie jako osobę fizyczną. Takiego zgłoszenia powinnyśmy dokonać w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Podpis E-PUAP

Każdy z nas może dziś założyć firmę przez internet bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić należy założyć e-puap. To nic innego jak podpis elektroniczny. Można go uzyskać w dowolnym urzędzie lub użyć tych samych danych co do logowania do banku.

Wybór księgowego lub systemu do samodzielnego prowadzenia księgowości

Dziś ponad 90% firm decyduje się na korzystanie z usług firm zewnętrznych. Warto, szczególnie w przypadku bycia płatnikiem podatku VAT korzystać z biura rachunkowego. Ceny usług rozpoczynają się mniej więcej od 200zł. Można znaleźć tańszą ofertę, jednak najczęściej pozostawia ona sporo do życzenia odnośnie jakości.

Wypełnienie druków w CEIDG

Kilka lat temu powstało tzw. jedno okienko do zakładania działalności gospodarczej. Dziś ogranicza się ono do wypełniania druków w centralnej ewidencji działalności gospodarczych.

http://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/

Jeżeli interesuje Cię jak prowadzić firmę bez ZUS zapraszamy na nasze szkolenie online.

KUP W NASZYM SKLEPIE

 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak wybrać numery PKD?

Jak wybrać numery PKD?

Numery PKD świadczą o tym, jakiego rodzaju działalność prowadzimy. Pełny spis numerów możemy znaleźć w wielu miejscach w Internecie m.in. na stronie: http://www.pkd.com.pl. Zakładając firmę należy przemyśleć, jakiego rodzaju działalność chcemy prowadzić. Numery PKD...

Czy mogę podać adres swojego domu, jako adres spółki?

Czy mogę podać adres swojego domu, jako adres spółki?

Dość często trafia do nas pytanie, czy rejestrując spółkę mogę podać adres domowy. Odpowiedź brzmi, oczywiście, że możesz. Jednak ma to swoje skutki prawne i podatkowe. Rejestracja spółki w domu wiąże się z tym, że Twój adres będzie adresem widziany w KRS. Wiąże się...

Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

Zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę oraz podejmuje decyzje finansowe, w tym o zaciąganiu zobowiązań. Przez zaciąganie zobowiązań nie mam na myśli tylko wszelkiego rodzaju kredytów, ale również umów z wykonawcami, dostawcami i innych zamówień, które generują dla...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.