Jakie zmiany czekają nas w umowach zlecenia od stycznia 2017?

Paź 14, 2016Archiwum

Polski Parlament ustawą z dnia 22 lipca 2016 o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oaz niektórych innych ustawa wprowadził minimalną stawkę godzinową dla umów zlecenie oraz umów o świadczenie usług, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Do tej pory kwestie minimalnego wynagrodzenia regulowane były jedynie w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Na obecną chwilę minimalna stawka godzinowa wynosiłaby 12 złotych brutto. Jej wysokość będzie jednak corocznie waloryzowana, podobnie jak minimalne wynagrodzenie i w 2017 roku wyniesie 13 złotych brutto.

Kolejna dość istotną zmianą będzie obowiązek ewidencjonowania godzin pracy osób zatrudnionych na postawie umów zlecenie i umów o świadczenie usług. Strony będą miały obowiązek zapisać w umowie sposób potwierdzania ilości przepracowanych godzin w miesiącu. Będzie to można robić na kilka sposobów. Jednym z nich jest prowadzenie zwykłej ewidencji jak w przypadku umowy o prace. Będzie to można również zrobić poprzez potwierdzenie na rachunku do danej umowy ilości przepracowanych godzin. Przepisy dopuszczają również, aby zleceniobiorca przesyłał ilość przepracowanych godzin drogą e-mailową zleceniodawcy. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w przypadku osób, które pracują poza siedzibą firmy czy spółki.

 

 

Przedsiębiorca na rzecz, którego wykonywane jest zlecenie lub świadczona usługa ma obowiązek przechowywać dokumenty określające sposób potwierdzania liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi oraz dokumenty potwierdzające ilość przepracowanych godzin przez okres trzech lat. W praktyce jednak dokumenty firmy muszą być przechowywane pięć lat, ponieważ przez ten właśnie okres podlegają kontroli m.in. Urzędu Skarbowego.

Zwolnione z obowiązku ewidencjonowania czasu będą te umowy zlecenie, na mocy których to zleceniobiorca będzie decydował o miejscu i czasie wykonywania zlecenia (bądź świadczenia usługi) i przysługujące mu z tego tytułu wynagrodzenie będzie miało jedynie charakter prowizyjny. Istotne jest jednak to, że oba te warunki muszą być spełnione jednocześnie.

Jeśli wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie lub umowy o świadczenie usług określone jest w stawce miesięcznej nie zwalnia to z obowiązku ewidencjonowania/potwierdzania ilości godzin pracy . W tym przypadku istotne jest również to, aby wysokość wynagrodzenia po podzieleniu przez ilość przepracowanych godzin w danym miesiącu dała co najmniej 13 złotych brutto za każdą przepracowaną godzinę. Jeśli otrzymana stawka będzie niższa to zleceniodawca będzie miał obowiązek wypłacić zleceniobiorcy wyrównanie do obowiązującej w danym okresie stawki minimalnej.

W związku z wprowadzonymi zmianami dodatkowe uprawnienia otrzymała Państwowa Inspekcja Pracy. Od nowego roku będzie ona miała prawo do kontrolowania zarówno ewidencjonowania czasu pracy osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenie oraz umów o świadczenie usług, jak i przestrzegania przez zleceniodawców obowiązku wypłaty wynagrodzenia z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej.

Zmiany w przepisach będą obowiązywały również w przypadku umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług zawartych przed 1 stycznia 2017 roku.

Monika Bogdańska – spec. ds. kadr i płac

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.