Kasa fiskalna – kiedy musisz ją mieć i jakie masz obowiązki

Lip 14, 2016Archiwum

Coraz więcej przedsiębiorców zobowiązanych jest prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Związane jest to z coraz to węższą listą zwolnień związaną z brakiem obowiązku stosowania wspomnianych kas.
Zgodnie z polskimi przepisami przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zobowiązani są prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kas rejestrujących, jeżeli obrót dla wspomnianych osób przekroczy 20 tys. złotych. Należy wspomnieć, że podatnicy rozpoczynający działalność w ciągu trwania roku limit zwolnienia jest obliczany proporcjonalnie do jej wykonywania.
Do przedsiębiorców, którzy nie muszą jeszcze korzystać z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych należą m.in.: prowadzący działalności notarialne, telekomunikacyjne, elektroniczne, ubezpieczeniowe i finansowe, związane z obsługą rynku nieruchomości, prowadzący sprzedaż wystłkową (jednak tylko kiedy zapłata zostanie przelana na rachunek bankowy podatnika, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła dostawa i na czyją rzecz została dokonana). Są również czynności które bezwzględnie są wyłączenia ze zwolnienia i należą do nich m.in. sprzedaż alkoholu, wyrobów z metali szlachetnych, świadczenie usług przewozu osób czy usługi fryzjerskie i kosmetyczne.
A co z przedsiębiorcą, który ma już kasę fiskalną, jakie ciążą na Nim obowiązki? Przede wszystkim zobowiązany jest do ewidencjonowania każdej transakcji i wydania nabywcy paragonu fiskalnego. Należy jednak pamiętać, że jeśli kupujący w przeciągu 3 miesięcy licząc od końca miesiąca w którym dokonano sprzedaży lub dokonaniu całości lub części zapłaty wystąpi z żądaniem wystawienia faktury, sprzedawca taki dokument musi sporządzić. W takim wypadku należy pod fakturę podłączyć paragon.
Do kolejnych obowiązków przedsiębiorcy należy sporządzanie dobowych oraz okresowych raportów fiskalnych. W przypadku jakichkolwiek oczywistych pomyłek należy dokonać niezwłocznie korekty przez ujęcie jej w odrębnej ewidencji w której wyodrębnić trzeba błędne kwoty brutto i podatku, opisać przyczynę i podpiąć oryginalny paragon. Jednocześnie podatnik jest zobowiązany zaewidencjonować sprzedaż na kasie w prawidłowej wysokości.
Przedsiębiorca przy zakupie kasy fiskalnej oprócz tego, że może odliczyć kwotę VAT i zaliczyć sobie jej wartości w koszty, dodatkowo jest możliwość skorzystania z ulgi za zakup każdej kasy fiskalnej do 90 % jej ceny zakupu (bez podatku) jednak nie więcej niż 700 zł.

Bartosz Borowski

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.