Kiedy kasa fiskalna potrzebna jest w firmie?

Lip 13, 2016Archiwum

Zgodnie z polskimi przepisami, podatnicy którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego (podatku VAT od sprzedaży) przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednak zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sytuacji gdy sprzedaż w poprzednim roku podatkowym dla wyżej wymienionych osób nie przekroczyła 20.000 zł – podatnicy zwolnieni są ze stosowania kas (należy pamiętać że jednostki rozpoczynające działalność w trakcie trwania roku podatkowego limit zwolnienia obliczany jest proporcjonalnie do okresu jej wykonywania).

Niestety są również czynności które bezwzględnie są wyłączenia ze zwolnieni są to. m.in. sprzedaż alkoholu, wyrobów z metali szlachetnych, świadczenie usług przewozu osób czy usługi fryzjerskie i kosmetyczne.
Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy prowadzą ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących mają obowiązek dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy bez jego żądania.
Należy sporządzać raport fiskalny dobowy (po zakończeniu sprzedaży w danym dniu jednak przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym) oraz raport fiskalny okresowy – miesięczny, po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.
Oznacza to, że podstawowym dokumentem który potwierdza sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej jest paragon fiskalny. Należy jednak pamiętać, że jeśli nabywca w przeciągu 3 miesięcy licząc od końca miesiąca w którym dokonano sprzedaży lub dokonaniu całości lub części zapłaty wystąpi z żądaniem wystawienia faktury, sprzedawca taki dokument musi sporządzić. W takim wypadku należy pod fakturę podłączyć paragon.
Nie zmienia to faktu, że podatnik zasadniczo jest zobowiązany do dokumentowania sprzedaży fakturą w sytuacji gdy dokonuje jej na rzecz innego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca przy zakupie kasy fiskalnej oprócz tego że może odliczyć kwotę VAT i zaliczyć sobie jej wartości w koszty, dodatkowo jest możliwość skorzystania z ulgi za zakup każdej kasy fiskalnej do 90 % jej ceny zakupu (bez podatku) jednak nie więcej niż 700 zł.

Bartosz Borowski

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki z o.o. kliknij tutaj

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.