Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Lut 7, 2019Archiwum

Uwaga!

Przeglądasz artykuł z archiwum. Poniższe treści mogą być nieaktualne. Aby przeczytać aktualne artykuły przejdź na stronę główną bloga.

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco podejście i w większości przypadków kilometrówki nie trzeba prowadzić.

Czym dokładnie jest kilometrówka?

Samochody osobowe wykorzystywane do celów mieszanych od stycznia 2019 mogę wrzucać w koszty nadal 50% VAT-u wynikającego z kosztów eksploatacyjnych, czyli paliwo, naprawy itp. Ale powstał też nowy przepis związany z podatkiem dochodowy. Do kosztów możemy wliczać 75% kosztów związanych z eksploatacją samochodu (np. paliwo). Tutaj często pojawia się pytanie. Z uwagi na to, że został obniżony próg wliczania w koszty nie ma już konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu kilometrów (tzw. kilometrówki).

W przypadku wliczania 100% kosztów związanych z eksploatacją samochodu powinniśmy prowadzić ewidencję przebiegu kilometrów i tak samo jak w przypadku podatku VAT zgłosić taki zamiar do urzędu skarbowego (jeżeli to już zrobiliśmy przy okazji VAT-u nie musimy tej czynności powtarzać).

 

Koszty raty leasingowej, amortyzacji i najmu

A więc w przypadku, gdy auto jest własnością firmy widnieje jako środek trwały. Tym samym w kosztach uwzględniamy amortyzację i tutaj nic się nie zmienia. Nadal mamy prawo do rozliczenia amortyzacji do 150 tys zł w przypadku samochodów osobowych. Jeżeli właściciel lub członek zarządu wynajmuje lub wypożyczalnia wynajmuje samochód spółce taka opłata za najem może zostać w całości wrzucona w koszty.

I pozostał nam leasing. W przypadku samochodów osobowych używanych do celów mieszanych mamy prawo do odliczenia 100% raty leasingowej, ale tylko do wartości 150zł.

Podsumowując kilometrówkę trzeba prowadzić w przypadku chęci wliczenia 100% kosztów eksploatacyjnych w koszty. W każdym innym w koszty wrzucamy 75% wartości kosztów eksploatacyjnych netto i 100% kosztów związanych z najmem/leasingiem/amortyzacją.

 

 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak korzystać z pożyczki bezzwrotnej 5 tys złotych

Jak korzystać z pożyczki bezzwrotnej 5 tys złotych

W ramach tarczy antykryzysowej rząd wprowadził możliwość korzystania z pożyczki bezzwrotnej dla części przedsiębiorstw. Oczywiście temat niby już znany, niby wszyscy o tym wiedzą, a ciągle wzbudza wiele kontrowersji. A więc pod pewnymi warunkami ogrom firm ma...

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.