Kto i w jaki sposób może reprezentować Cię w Urzędzie Skarbowym

Paź 25, 2016Archiwum

Z dniem 1 lipca 2016 roku weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy z 29 sierpnia 1997 roku – ordynacja podatkowa, dotyczące udzielania pełnomocnictw ogólnych. Zobacz, jakie zmiany czekają na przedsiębiorców w kwestii pełnomocnictwa ZUS oraz upoważnień do Urzędu Skarbowego. 

Pełnomocnictwo do ZUS

W dotychczasowym stanie prawnym, ze względu na ograniczone, bardzo ogólne regulacje, pomimo istnienia możliwości udzielenia pełnomocnictwa ogólnego, organy podatkowe wymagały złożenia pełnomocnictwa do każdej toczącej się sprawy, a w konsekwencji również uiszczenia opłaty skarbowej od złożenia każdego dokumentu upoważniającego do reprezentacji podatnika (druk PPS-1).

 

 

 

Upoważnienie do urzędu skarbowego

Nowe rozwiązanie miało być korzystne dla podatników korzystających z usług biur rachunkowych i doradców podatkowych. Miało być, bo niestety rzeczywistość mocno zweryfikowała zasady jakie weszły w życie. Okazało się, że dodatkowa biurokracja związana ze zgłaszaniem pełnomocnictw ogólnych – które miały zastąpić dotychczasowe pełnomocnictwa szczególne – przerosła nie tylko biura rachunkowe, ale również Urzędy Skarbowe. Indywidualne interpretacje przepisów przez Urzędy Skarbowe stały się nie lada utrapieniem dla biur rachunkowych i ich klientów. Jak dotąd wystarczały pełnomocnictwa w formie oświadczeń, które upoważniały do wszelkiego rodzaju czynności związanych z reprezentacją podatnika przed Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 lipca 2016 roku po zmianach w Ordynacji podatkowej okazało się, że dotychczasowe pełnomocnictwa należy przedstawić na specjalnym druku (PPO-1), a dodatkowo można to uczynić wyłącznie w formie elektronicznej. Co więcej wymóg pełnomocnictw ogólnych sprawił, że kontakt z ZUS, jak do tej pory łatwo dostępną i przyjazną dla biur rachunkowych drogą elektroniczną, utrudnił się. Obowiązek przedstawiania upoważnień do reprezentacji w ZUS pociągnął za sobą uwstecznienie systemu i teraz każda deklaracja do ZUS musi trafić w formie papierowej.

Podsumowując – obecnie niezbędne do reprezentowania swoich klientów przed Urzędami Skarbowymi oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych biura rachunkowe potrzebują następujących pełnomocnictw: PPO-1 (pełnomocnictwo ogólne), UPL-1P (pełnomocnictwo do składania deklaracji w formie papierowej), UPL-1 (pełnomocnictwo do składania deklaracji w formie elektronicznej), ZUS-PEL (pełnomocnictwo do reprezentowania w ZUSie). Nowelizacja ustawy, która miała ułatwić współpracę wielu organom niestety obecnie wprowadziła chaos i zamieszanie. Każdy ma jednak nadzieję, że kiedyś nadejdzie moment porozumienia/ ustabilizowania.

Więcej szczegółów o spółkach z o.o. dowiesz się tutaj

Kamila Pilarczyk – księgowa

KUP W NASZYM SKLEPIE

 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.