Mit własnej firmy – kilka słów o powodach otwarcia

Maj 7, 2015Archiwum

Dziś w Polsce swoją działalność gospodarczą prowadzą dziesiątki tysięcy Polaków. Ogromna ich część to nadal pseudo etaty. Jednak wiele z nas decyduje się na założenie firmy w Polsce. Od ponad 5 lat interesuje się mocno powodami zakładania działalności gospodarczych. Ludzie oczekują większej ilości czasu, większej ilości pieniędzy oraz mniejszej ilości pracy. Trochę kojarzy mi się to z systemem, że chcę mieć coś tanio szybko i dobrze. Niestety takiej kombinacji nie ma na rynku. Można mieć albo tanio i dobrze, ale nie szybko – szybko i tanio, ale nie dobrze – dobrze i szybko, ale nie tanio. I tak samo jest z zakładaniem swojej firmy. Nie można oczekiwać, że w krótkim czasie przyniesienie nam więcej pieniędzy, a do tego będziemy pracowali mniej. Jest to sprzeczne z posiadaniem firmy jako takiej. Często rozmawiam z przedsiębiorcami i mówią mi, że nie zamieniliby swojej pracy na etat. Z drugiej strony mówią, że pracują po 10 h dziennie, na wakacje jeżdżą z komputerem, że odbierają telefony do późna.
Niestety wiele statystyk mówi, że firmy upadają w pierwszych dwóch, trzech, pięciu latach. Co jest niepokojące, że upada zdecydowana większość tych przedsiębiorstw. Widzę wiele problemów, np. opór przed delegowaniem, zatrudnianiem pracowników, kupowaniem rzeczy na których się nie znamy od specjalistów.
Z drugiej strony wiele przedsiębiorców ogranicza forma prawna – nie pozwala ona na dobranie wspólnika, nie pozwala na to, aby swobodnie zarządzać majątkiem firmy. Przedsiębiorcy z uwagi na brak konieczność rozdzielenia portfeli firmy oraz portfela prywatnego mają wszystko w jednym i ciągle nie wiedzą ile zarabiają, ile mogą zainwestować, czy ich stać na zatrudnienie pracownika.
Przez ostatnie kilka tygodniu publikowaliśmy artykuły o tym, dlaczego nie warto prowadzić firmy w firmie jednoosobowej działalności gospodarczej. Rozwiązaniem jest np. prowadzenie spółki z o.o.. Wiedząc, że w Internecie krąży wiele mitów o tej formie działalności przygotowaliśmy dla Was krótki e – book.
Wejdź na stronę głowną www.zustoniemus.pl i zaraz pod obrazkiem po prawej stronie zobaczysz możliwość pobrania darmowego e-booka mówiącego o mitach na temat spółek z o.o.. Obaliliśmy w nim wszystkie te najczęściej występujące.

PODOBNE ARTYKUŁY:

działalność gospodarcza jest jednoosobowa – brak możliwości dobrania oficjalnych wspólników

działalność gospodarcza nie pozwala na podzielenie majątku firmy oraz prywatnego, mamy problem z oglądem sytuacji.

przymus płacenia składek ZUS

– firmy nie można sprzedać kupić, ani nie jest dziedziczona

brak dostępu do wielu możliwość optymalizacji podatkowych

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.