W ostatnim czasie temat Nowego Ładu podatkowego jest dość głośny. Trzeba przyznać, że rząd w mojej ocenie ma coraz śmielsze pomysły – ciągle podwyższa podatki. Ostatecznie rzeczywiście osoby, które zarabiają w okolicach płacy minimalnej będą mogły liczyć na pewne benefity. Jednak zdecydowana większość społeczeństwa musi realnie liczyć się ze stratami. Mimo wszystko póki co nie ma projektów ustaw, a tym samym mówienie o nowym ładzie i skutkach to wróżenie z fusów. Partia rządząca nieraz już pokazała, że to co mówią i uchwalają jest dalekie od siebie. Obecne deklaracje rządzących wskazują, że nowy ład będzie obowiązywał od stycznia 2022. Pewnie do konkretów przyjdzie nam trochę poczekać. Jednak dziś kilka słów o tym, na czym ma polegać wspomniany wcześniej nowy ład.

Kwota wolna od podatku

Obecnie w Polsce mamy do czynienia z jedną z najniższych kwot wolnych do podatku. Obecnie wynosi ona 8 tysięcy złotych. Rząd w swoich obietnicach mówi, że kwota ta zostanie od nowego roku podniesiona do 30 tysięcy złotych. W praktyce będzie to oznaczało, że osoby zarabiające minimalną krajową nie będą musiały płacić podatku dochodowego. W połączeniu z innymi obietnicami niestety dla większości społeczeństwa będzie to kompletnie niezauważalna zmiana.

Wyższy próg podatkowy

W ramach programu nowy ład planowane jest również podwyższenie drugiego progu podatkowego. Obecnie po przekroczeniu kwoty 85 528 zł dochodu każdy z nas zobowiązany jest zapłacić 32% podatku. Próg ten ma zostać podniesiony do 120 tysięcy zł. Zmiana wydaje się na pozór dobra. Jednak ponownie przy zestawieniu tego z brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku (7,75%) prawdopodobnie okaże się, że osoby mało i średnio zarabiające nie odczują różnicy, a osoby więcej zarabiające zapłacą zdecydowanie wyższy podatek. 

Składka zdrowotna od dochodu

Ta zmiana powoduje, że zarówno podniesienie progu podatkowego jak i kwoty wolnej absolutnie nic nie zmienia dla osób mało i średnio zarabiających. Nowy ład bowiem zawiera informacje, że każda osoba w Polsce będzie płaciła składkę zdrowotną wynoszącą 9% od dochodu. Dla osób samozatrudnionych oznacza to wprost podwyżkę o 7,75% ( część jaką można odliczyć). Natomiast prawdziwy dramat i nawet kilkunastoprocentową podwyżkę podatków szykuje się dla osób zarabiających powyżej 7-8 tysięcy zł miesięcznie. Im więcej tym bardziej będzie Cię uderzała podwyżka. No i umówmy się, że 7 tysięcy miesięcznie to nie jest znowu stawka tak rzadko w Polsce spotykana.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Zerowy PIT dla emerytów

W ramach tego programu jest sporo ciekawych zapisów, jednak ten zwrócił moją szczególną uwagę. Osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale nie przejdą na emeryturę tylko nadal będą pracowały będą miały zerowy PIT bez względu na wartość zarobków. Prawdopodobnie część ludzi pomyśli, że to nie sprawiedliwe. Jednak z punktu widzenia rządzących – nie muszą wypłacać emerytury, a kwotę podatku jakoś przeżyją – bo i tak ostatecznie są do przodu.

A co z podatkiem liniowym i ryczałtowym dla osób prowadzących JDG

W obecnych planach nie ma mowy o likwidacji podatku liniowego, czy ryczałtowego. Jednak należy zachować czujność, ponieważ tak jak pisałam, nie ma jeszcze projektów ustaw, więc trudno powiedzieć jaka będzie ostateczna wersja tego naszego nowego ładu.