Obowiązkowe połączenie elektroniczne z Urzędem Skarbowym

Wrz 7, 2016Archiwum

Od 1 lipca 2016 r. wszedł w życie obowiązek przekazywania postaci elektronicznej ksiąg podatkowych i dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jednak termin ten obliguje tylko dużych podatników, a są to podmioty – które zatrudniają minimum 250 pracowników lub ich roczny obrót wynosi powyżej 50 mln euro lub suma aktywów wynosi co najmniej 43 mln euro.
Pozostałe podmioty tj. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa taki obowiązek będą miały od 1 lipca 2018 r.

 

 

 

Jednak comiesięczne przekazywanie pliku JPK_VAT, który zwierać musi ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, duzi podatnicy składają już od 1 lipca 2016, natomiast małe i średnie podmioty od 1 stycznia 2017, a mikro przedsiębiorstwa od 1 stycznia 2018 r.
Zgodnie z informacjami i instrukcjami Ministerstwa Finansów „celem JPK jest umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej pozwalającej na skrócenie czasu wykonywania czynności, zmniejszenie ich uciążliwości, a w efekcie ograniczenie kosztów. W niebudzących wątpliwości przypadkach ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli. JPK obejmuje nie tylko rozliczenie podatku od towarów i usług, ale również inne podatki oraz szeroko rozumianą weryfikację ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych.”

Dodatkowym efektem wprowadzenia rozwiązania JPK może być wykorzystanie struktury zestawienia faktur jako narzędzia w komunikacji między podatnikami. Możliwe stanie się przekazywanie zestawień faktur w formie XML, których księgowanie będzie zautomatyzowane.
Należy pamiętać, że mali i średni przedsiębiorcy po raz pierwszy będą zmuszeni do złożenia pliku JPK_VAT do 25 lutego (deklaracja VAT za styczeń w przypadku rozliczania tego podatku co miesiąc lub 25 kwietnia w przypadku składania deklaracji co kwartał) i do tego czasu mają czas, aby przystosować swoje oprogramowanie księgowe do nowych wymogów Ministerstwa Finansów.

Jednak najwięcej korzyści będzie miała administracja państwowa, dla której będzie to automatyzacja weryfikacji danych podatkowych. Zyska tym samym narzędzie umożliwiające szybkie przeprowadzenie czynności sprawdzających i kontrolnych. Dostęp do uporządkowanych danych pozwoli na szybkie ustalenie nieprawidłowości oraz przyśpieszy potwierdzenie prawidłowości rozliczeń. Szybkie ustalanie nieprawidłowości pozwoli na skuteczniejsze przeciwdziałanie takim zjawiskom jak wyłudzanie VAT czy unikanie opodatkowania.

Jak się sprawdzi w praktyce JPK zobaczymy już wkrótce.

Tutaj dowiesz się więcej o spółkach z o.o.

Bartosz Borowski

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.