OPODATKOWANIE SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH OD 2019

Lis 7, 2018Archiwum

Koszty samochodów, leasingów na samochód, kilometrówek i podatku VAT od paliwa od dłuższego czasu wzbudzają ogromne kontrowersje. W 2019 roku wchodzą w życie nowe zmiany mające na celu ułatwienie zrozumienia obowiązujących nas przepisów. Przedstawiamy dwa podstawowe podatki związane z korzystaniem z samochodu. 

Podatek VAT od samochodu

Zdążyliśmy się już pogodzić ze zmianą w podatku VAT od samochodów, paliwa i innych kosztów związanych z utrzymaniem auta. Do odliczenia 100% VAT-u mają prawo firmy, które używają samochodów do celów służbowych. Aby odliczyć 100% podatku VAT należy zgłosić sprawę do Urzędu Skarbowego na odpowiedniej deklaracji – VAT 26. Samo zgłoszenie wystarczy w przypadku, gdy jesteśmy użytkownikami samochodów ciężarowych. W momencie, gdy posiadamy samochód osobowy jesteśmy zobowiązani dodatkowo do:

  •  dokonania zgłoszenia pojazdu do właściwego Urzędu Skarbowego na druku VAT-26
  • prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu – kilometrówkę do VAT
  • wprowadzania do obiegu wewnątrz przedsiębiorstwa regulaminu użytkowania pojazdów w firmie

Realnie dziś mniej niż 3% firmowych samochodów osobowych korzysta z 100% odliczenia VAT-u. Większość, aby nie mieć problemów korzysta z możliwości 50% odliczenia VAT z kosztów.

Podatek dochodowy CIT oraz PIT

Od 2019 roku przygotowano dodatkowe zmiany odnośnie podatku dochodowego. Tak samo jak w przypadku podatku VAT, będziemy mogli wliczyć 100% kwoty netto w koszty dla samochodów używanych tylko do celów służbowych. Analogicznie do VAT-u, samochody ciężarowe nie będą stanowiły większej zagadki dla miejscowych urzędników. Problematycznie ponownie stają się samochody osobowe. Bez problemów przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od niego 75% kwoty do podatku, natomiast odliczanie 100% będzie możliwe w przypadku udowodnienia, że pojazd służy jedynie co celów służbowych. 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.