4 sposoby rozliczania kryptowalut

Maj 29, 2018Archiwum

Kryptowaluty w mojej ocenie staną się w najbliższym czasie największą udręką dla urzędów skarbowych, za czym idzie oczywiście udręka ludzi i firm, które postanowiły inwestować w kryptowaluty.

Podatek od kryptowalut

Prawda jest taka, że dziś nie ma jednoznacznej interpretacji urzędów skarbowych. Prawie codziennie trafiają do nas pytania, a jak rozliczać kryptowaluty. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom  Opiszemy dziś 4 sposoby, za pomocą których rożne osoby rozliczają podatek od kryptowalut.

Od wymiany

Ta forma rozliczania krytowalut jest niebezpieczna z naszego punktu widzenia. Załóżmy, że Pan Janek zakupił kryptowaluty:

Ile złotych za to zapłaciliśmy Ile kryptowaluty X za to kupiliśmy
1200 10
1100 10
800 10

 

Wiele osób w momencie sprzedaży określa które kryptowaluty sprzedaje. Np. jeżeli sprzedajemy 20 kryptowalut po 1000zł to oczywiste jest, że weźmiemy je z tej puli co kupowaliśmy za 1200 i 1100. Wtedy gdy odejmiemy cenę zakupu  i cenę sprzedaży wychodzi, że mamy stratę. Ta forma jest niebezpieczna dlatego, że ani Wy, ani Urząd Skarbowy nie jest w stanie stwierdzić, które ktryptowaluty rozliczaliśmy tym samym jeżeli w ogóle zgodzą się na taką formę rozliczania to będą brali pod uwagę sumę wpłat i wypłat.

Za pomocą różnic kursowych

Można spotkać na rynku takie rozliczenie kryptowalut jak walut. Mam na myśli, że w przypadku waluty np. EURO bierze się cenę 1E wg średniego kursu NBP poprzedzającego dzień transakcji. W przypadku kryptowalut takie rozliczenie wydaje się być podejściem błędnym ponieważ nie są to waluty w rozumieniu prawa bankowego, tym samym nie można do nich stosować takich samych przepisów.

 

 

Jako towar handlowy

Duża część biur rachunkowych oraz księgowych z uwagi na dość liczne interpretacje urzędów skarbowych, jednak w ostatnich miesiącach te interpretacje są zastępywane nowymi. Chodzi tutaj o to, że kupiliśmy 100 sztuk kryptowaluty „X”. tym samym na magazynie ( wiem, że wirtualnym) mamy towar. W momencie jego sprzedaży płacimy podatek dochodowy od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu.

Na takich samych zasadach jak akcje i obligacje

Z uwagi na dostępność do różnych interpretacji odnośnie rozliczania kryptowalut uważamy, że z powodu miażdżącej przewagi właśnie takiego sposobu rozliczania kryptowalut powinniśmy rozliczać go w taki sposób.

Tym samym kupujemy kryptowaluty za np. 100 000zł. Po jakimś czasie sprzedajemy połowę z nich za 52 000zł. A więc mamy dokładnie 2 tys dochodu. 50% kryptowalut kosztowałoby 50 tys zł. Skoro sprzedaliśmy to za 52 tys to oznacza, że od 2 tys należy opłacić podatek. Od tego dochodu opłacamy podatek 19%.

 

Mam nadzieję że ta wiedza będzie dla Was trochę pomocna i mimo wszystko spojrzycie na kryptowaluty również z innej strony niż „łatwe” zarabianie.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.