3 rzeczy jakie musisz wiedzieć na temat ZUS-u

Cze 12, 2018Archiwum

Uwaga!

Przeglądasz artykuł z archiwum. Poniższe treści mogą być nieaktualne. Aby przeczytać aktualne artykuły przejdź na stronę główną bloga.

ZUS to od wielu lat jedna z „moich” ulubionych instytucji państwowych. O ile mam wątpliwości co do konieczności ich istnienia o tyle tutaj zarówno pieniądze jak i dokumenty wpadają jak by do czarnej dziury. Jak coś wleci do ZUS to po pierwsze trudno to odnaleźć i prawdopodobieństwo odzyskania też jest mało prawdopodobne.

Poradnik ZUS

Dziś skupimy się na trzech rzeczach, które musicie wiedzieć na temat współpracy z ZUS.  
  1. Emerytur nie będzie

 

Zdaje sobie sprawę, że nadal umowa o pracę jest tą najbardziej pożądaną, ponieważ to jest tzw. legalne zatrudnienie. Ostatnio mocno rozśmiesza mnie kampania PIP w radiu o tym, że należy się szanować i pracować tylko na umowę o pracę. Prawda jest taka, że na umowie o pracę 90% społeczeństwa otrzymuje około 2500zł netto. Należy pamiętać, że realny koszt dla pracodawcy to prawie 5 tys złotych. Do tego należy dodać 26 dni urlopu w roku (realnie cały miesiąc pracy) oraz pierwsze 33 dni zwolnienia chorobowe, które pokrywane są z budżetu pracodawcy. Pomijam prowadzenie dokumentacji oraz ryzyko rotacji. Koszty zatrudnienia pracowników w oparciu o umowę o pracą są ogromne i dlatego coraz częściej pracodawcy nie chcą zatrudniać właśnie w oparciu o tą umowę.

Z mojej perspektywy jeżeli nasz pracodawca jest uczciwy to na pewno nas nie oszuka bez względu na to na podstawie jakiej umowy pracujemy. Jeżeli ktoś chce kantować to umowa o pracę mu w tym nie przeszkodzi.

Już dziś wiadomo, że system emerytalny ma bardzo dużo problemów z wypłacalnością. Nowe wzory wyliczania emerytur powodują, że osoby aktualnie przechodzące na emeryturę otrzymują coraz niższe świadczenia. Zanim osoba, która dziś ma 30 lat dotrze do wieku emerytalnego prawdopodobieństwo, że otrzyma jakąkolwiek emeryturę wynosi prawie zero. Nawet jeżeli otrzyma to będą to jakieś „groszówki”. Więc nasuwa się pytanie, czy jednak nie lepiej zrezygnować z umowy o pracę i to co otrzymamy „więcej” z tego tytułu odkładać, czy inwestować na przyszłość?

 

 
  1. Zacofanie technologiczne

 ZUS działa na tzw. programie Płatnik. Ten program służy do komunikacji z Płatnikami składek, czyli z przedsiębiorcami, którzy pracują na własny rachunek lub zatrudniają pracowników. Dodatkowo ZUS ma milion swoich wewnętrznych programów, w których niezwykle często te same dane się nie zgadzają. Powoduje to ogrom problemów dla przedsiębiorców. Przez wiele     lat osoby pracujące w ZUS nie mogły posługiwać się adresem e-mail. Od jakiegoś czasu mogą, ale co z tego, jak maile działają tylko w jedną stronę. To znaczy my możemy wysłać maila, ale już oni nie mogą odpisać. Można by wymieniać absurdy technologiczne w nieskończoność. Zmierzam do tego, że jeżeli jakiś danych nie mamy u siebie, to odzywanie ich z ZUS może okazać się trudne i uciążliwe. A nawet jak odzyskamy jakieś dane to prawie na pewno nie są to dane jakie wysłaliśmy do ZUS.

  1. Przyznawanie świadczeń

Poprzez przyznawanie świadczeń mam na myśli zasiłki chorobowe, macierzyńskie, ojcowskie, opiekuńcze, renty, świadczenia rehabilitacyjne, emerytury. Prawda jest taka, że w interesie ZUS-u jest nie przyznanie nam świadczenia lub zmniejszenie go do wysokości minimalnej. Niestety bardzo często ZUS kwestionuje ciąże kobiet, wysokość pensji danej osoby. Naliczają sobie zasiłki od wyliczonej samodzielnie pensji. W przypadku rent osoby, które np. nie mają jednej nogi otrzymują rente na 2 lata, bo przecież za 2 lata istnieje szansa, że noga odrośnie. Niestety pomimo tego, że ogrom ludzi przez ogromną część życia płaci składki, a później w dość poniżający sposób muszą udowodnić, że coś im się należy.

  Wybierając poniższy produkt dowiesz się jak prowadzić firmę bez ZUS.
 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Praca na etacie czy własna działalność – co wybrać?

Praca na etacie czy własna działalność – co wybrać?

Rozliczanie się poprzez faktury zamiast umowy o pracę staje się coraz powszechniejsze. Wynika to z faktu, że ludzie zarabiają coraz więcej, a coraz mniej zostaje nam w kieszeni jako pensja netto. W momencie, kiedy zaczynamy zarabiać powyżej 5 tys zł netto z tytułu...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.