PRZED WYBORAMI…

Paź 21, 2015Archiwum

Wczoraj mój mąż powiedział do mnie, że w niedzielę musimy wrócić do Poznania przed 19:00. Trochę zdziwiona pytam – dlaczego? Właśnie wtedy mój mąż odrzekł, że w tych wyborach każdy głos się liczy. PIS nie może wygrać. A nawet jak wygra, to trzeba spowodować, żeby im się będzie trudno rządziło.

Ta rozmowa chyba po raz pierwszy zmusiła mnie do refleksji. Co się wydarzy jeżeli rzeczywiście PIS wygra wybory. Czy to rzeczywiście będzie oznaczało co innego niż PO. I po dłuższej chwili zadumy doszłam do wniosku, że chyba jednak różnica jest nie wielka.

PO jest „ w gębie” otwarte na przedsiębiorców oraz podobno jest pro przedsiębiorcze. PIS obiecuje rzeczy, które ekonomicznie nawet w najbardziej przychodowym budżecie nie mają prawa się spiąć. Ewidentnie działają populistycznie. Podczas KontestCamp-u usłyszałam, że w PIS nie ma ekonomistów i że oni rzeczywiście mogą wpaść na plan wdrożenia rzeczy, które dziś obiecują. Najbardziej mnie rozśmiesza obniżenie wieku emerytalnego, gdy ZUS jest bankrutem od kilku lat.
PO, 8 i 4 lata temu również obiecywali złote góry, a tak naprawdę nie wiele się zmieniło. Nie wiele w Polsce zmieniło się zarówno dla przedsiębiorców, jak i etatowców. Zmiany w VAT, czy opłatach do ZUS raczej spowodowały zwiększenie opłacanych podatków, niż ich zmniejszenie.
Ostatecznie nie pamiętam takich wyborów, gdzie wybrani dotrzymywali swoich obietnic.

I w nadchodzących wyborach niepokoi mnie tylko jedno. Nie ważne, która parta wygra i z jakim programem, nie ważne jakie mają obietnice. Obawiam się, że któraś parta wpadnie na pomysł dotrzymać słowa. Mam wrażenie, że nie ważne, która by wygrała, gdyby wdrożyła swój program oraz spełniała obietnice mielibyśmy w kraju spory problem.

Marzę o takim dniu, w którym wybory nie będą miały dla przedsiębiorców znaczenia, ponieważ partie polityczne nie będą realizowały polityki gospodarczej, a będzie ona realizowała się niejako sama.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami online.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.