Spółka z o.o. – jakie dokumenty są potrzebne do urzędu skarbowego?

Gru 4, 2018Archiwum

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że prowadzenie spółki wiąże się z ogromem nowych, dodatkowych deklaracji w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej. A prawda jest taka, że nie jest ich jakoś specjalnie więcej. Dodatkowo, nie są mocno odmienne od tych, które składa się w jednoossobowej działalności gospodarczej. W tym artykule skupimy się na dwóch aspektach, dokumenty potrzebne momencie zakładania spółki, a później momentach związane już z codzienną operacyjną pracą.

Zakładanie spółki z o.o. – pierwsze dokumenty

W momencie zakładania mówimy właściwie o maksymalnie trzech deklaracjach:

NIP8 – to deklaracja służąca zidentyfikowaniu waszych danych oraz miejsca przechowywania dokumentacji księgowej.

VAT-R– to deklaracja zgłaszająca spółkę do VAT ( składają tylko te firmy, które chcą się do VAT zarejestrować).

PCC3 – to deklaracja, którą należy złożyć w momencie, gdy kapitał zakładowy jest wnoszony w gotówce. Poza samą deklaracją należy też opłacić podatek PCC ( 0,5% od wartości kapitału zakładowego).

 

Prowadzenie spółki z o.o. – jakie dokumenty wysyłamy do urzędu skarbowego? 

VAT7  – to miesięczna lub kwartalna deklaracja składana do urzędu mówiąca o kwocie podatku VAT do zapłaty lub do zwrotu.

Zaliczka na CIT8 – od wielu lat nie składa się miesięcznych deklaracji mówiących o podatku dochodowym, jednak co miesiąc należy obliczyć i w przypadku kiedy wychodzi dochód opłacić należną zaliczkę na podatek dochodowy. Zaliczki te rozlicza się w deklaracji rocznej CIT8.

Zaliczka na PIT4R – podatek PIT opłaca się od wypłaconych wynagrodzeń. Tak samo jak w przypadku podatku dochodowego CIT nie składa się miesięcznych deklaracji, tylko opłaca zaliczki, a później rozlicza się je w deklaracji rocznej PIT4R.

Tak naprawdę tak samo jak w przypadku JDG spółka składa deklarację od pracowników, od dochodu oraz VAT. A więc mówienie, że spółka ma więcej obowiązków podatkowych jest po prostu nieprawdziwe.

Dodatkowe deklaracje i dokumenty

NIP-8 Aktualizacja – deklarację składamy za każdym razem, gdy zmieni się coś w danych rejestrowych naszej firmy. Może to być zmiana adresu, konta bankowego, wspólników, biura rachunkowego. Każdą taką aktualizację powinniśmy złożyć w ciągu 7 dni od daty zmiany.

PCC-3 od pożyczek – bardzo często spółki są dofinansowywane pożyczkami od wspólników lub inwestorów. Generalnie umowa pożyczki podlega podatkowi PCC-3 w wysokości 2% od wartości pożyczki. Wyjątek stanowi pożyczka od wspólnika. Taka jest zwolniona z podatku PCC. A więc każdy zastrzyk gotówki od innej osoby niż wspólnik podlega opodatkowaniu, a tym samym należy złożyć deklarację.

PIT8AR – ta deklaracja występuje stosunkowo rzadko. Jest stosowana w przypadkach, gdy spółka oddaje pożyczkę oraz odsetki. Jak wiemy jakiś czas temu wprowadzono podatek Belki. Oznacza to, że od kwoty odsetek należy opłacić podatek 19%. Powiedzmy, że spółka zwraca do pożyczkodawcy 1000zł raty kapitałowej oraz 100zł odsetek. W takim wypadku do pożyczkodawcy powinno wpłynąć tylko 81 zł odsetek (100zł – 19%). Pozostałe 19zł spółka powinna zapłacić do urzędu skarbowego tytułem PIT8AR. W ciągu roku tak samo jak w przypadku każdego innego podatku dochodowego należy opłacić zaliczkę, a dopiero na koniec roku w terminie do końca lutego następnego roku złożyć odpowiednią deklarację do Urzędu Skarbowego.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.