Spółka z o.o. z działalności gospodarczej – wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Cze 7, 2015Archiwum

Przez ostatnie tygodnie pokazywaliśmy, jak utworzyć spółkę z o.o.. Dziś kolejny z znanych sposobów. Definicję przedsiębiorstwa opisuje dziś kodeks cywilny. I jest to zorganizowana jej część. Tym samym jeżeli chcemy utworzyć spółkę z o.o. możemy jako aport wnieść do tej spółki zorganizowaną część swojej firmy – która jest dotychczas działalnością gospodarcza. Taki wkład będzie traktowany jako udział, tym samym będziemy właścicielami części lub wszystkich udziałów w spółce.
Aby to zrobić, trzeba w pierwszej kolejności mieć wycenioną wartość przedsiębiorstwa. Udziały mają swoją cenę oraz przedsiębiorstwo również ma swoją cenę. Musi tutaj dojść do uczciwej transakcji. Rozumiem, że najczęściej jest to transakcja, w której po obu stronach stoi ta sama osoba, jednak nie można zapominać, że spółka z o.o. jest „wirtualnym” człowiekiem. Posiada osobowość prawną, co czyni ją pełnoprawnym podmiotem gospodarczym, który jest reprezentowany przez innych ludzi.
To działanie zwykle rodzi za sobą wiele skutków podatkowych , które nie zawsze są korzystne. W dużym skrócie spółka z o.o. osiąga przychód w zamian za sprzedane udziały. Osoba prowadząca działalności gospodarczą osiąga przychód w zamian za brak zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Należy zastosować właściwie koszty uzyskania przychodu, aby dobrze wyliczyć zobowiązania podatkowe. Z moich doświadczeń wynika, że to działanie zwykle nie jest korzystne pod kątem podatków. Podkreślam jednak, że ma to miejsce często, co nie oznacza, że zawsze.
Jak w każdym tygodniu i tym razem zastanowimy się kto powinien skorzystać z tej formy zmiany działalności w spółkę. W mojej ocenie powinny z niej skorzystać osoby, których nie stać na wysokie koszty przekształcenia. Z drugiej zaś strony jeżeli np. dwie lub więcej osób prowadzą firmę razem, ale każde z nich ma swoją działalności gospodarczą mogą utworzyć spółkę, do której każde z nich wniesie zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat spółek już dziś zachęcam Was do zapoznania się z naszym bezpłatnym poradnikiem „Mity o spółkach z o.o.”.
Dodatkowo w naszym sklepie znajdziesz kilka ciekawych pozycji dotyczących spółek z o.o..

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.