ABC Spółki z o.o., Spółki komandytowej

97.00107.00 w tym VAT

Nasz poradnik pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, czy spółka z.o.o. bądź spółka komandytowa, to dobry wybór dla Ciebie. Wskaże Ci najważniejsze podobieństwa i różnice pomiędzy tymi dwoma formami prawnymi. Poszczególne punkty pomogą Ci upewnić się, że wybrałeś najlepszą formę bądź utwierdzą w decyzji o ewentualnej zmianie.

W tym zestawie znajdziesz:

  • Książka “ABC Spółki z o.o., Spółki komandytowej”

oraz

  • wzór uchwały o wynagrodzeniu dla zarządu w wersji edytowalnej
  • wzór uchwały o powołaniu/odwołaniu członka zarządu w wersji edytowalnej
  • wzór uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w wersji edytowalnej

Dzięki tym wzorom nie będziesz musiał zastanawiać się, co w takich uchwałach powinno się znaleźć, jak powinny one wyglądać, aby były zgodne z przepisami. Wystarczy, że dostosujesz je do swojej firmy.

15 Osób ogląda ten produkt w tej chwili!

O książce

W poradniku zostały szczegółowo omówione alternatywy dla spółki komandytowej i możliwe rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy chcą uniknąć płacenia podatku CIT, dla spółek komandytowych, który został w ostatnim czasie wprowadzony.

Wskazujemy możliwe rozwiązania i pokazujemy przykłady, w sposób praktyczny, biorąc pod uwagę potrzeby przedsiębiorców. Staramy się przedstawić najlepsze rozwiązania i wskazać sposoby przekształcenia, a także omówić, w których przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie założenie nowej formy prawnej. 

Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz, nasz podręcznik udzieli Ci niezbędnych wskazówek na każdym etapie. Zawarliśmy bowiem szczegółowe opisy obu możliwości, zadbaliśmy zarówno o opis etapów przekształcenia, jak i poszczególnych kroków niezbędnych do założenia nowej spółki.

Do większości przypadków podane są przykłady, które ułatwiają przełożenie cech poszczególnych rozwiązań, na własny przypadek.

W ostatnim rozdziale zawarliśmy ciekawe Case Study i szczegółowo omówiliśmy sytuację agencji reklamowej, pokazując na przykładzie z czym muszą liczyć się osoby, planujące założenie spółki.

Cała wiedza zawarta w podręczniku została zaktualizowana w lutym 2022 roku. Zostały w nim uwzględnione zarówno przepisy Nowego Ładu, jak i te, dotyczące podwójnego opodatkowania spółek komandytowych.

Dla kogo przeznaczony jest poradnik?

  • Dla osób, które chcą poznać sposoby funkcjonowania poszczególnych form prawnych od środka i sprawdzić swój obecny wybór
  • Dla osób, które prowadzą spółkę komandytową i poszukują najlepszej możliwości, zastanawiając się nad przekształceniem lub założeniem nowej formy prawnej, chcąc uniknąć podwójnego opodatkowania
  • Dla osób, które dopiero zastanawiają się nad założeniem przedsiębiorstwa i poszukują możliwości

Jakie korzyści przyniesie Ci zakup poradnika?

POZNASZ WADY I ZALETY POSZCZEGÓLNYCH FORM PRAWNYCH

Podręcznik dostarczy Ci wielu przykładów i wskaże konkretne cechy, dlaczego warto wybrać omawianą formę prowadzenia działalności. Zestawiliśmy ze sobą różne formy prawne i wskazaliśmy wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Konkretna lista pomoże Ci zadecydować, która z możliwości, sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojej firmy.

POZNASZ DOKŁADNIE AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISY

Zmiany podatkowe, wprowadzone w 2021 roku, sprawiły, że wielu przedsiębiorców poszukuje alternatywnej formy prowadzenia działalności. W poradniku szczegółowo omówiliśmy wprowadzone zmiany, przedstawiliśmy wszystko na konkretnych przykładach, które ułatwiają wizualizację problemu. Szczegółowo omówiliśmy także motyw działania ustawodawcy i zaproponowaliśmy możliwe rozwiązania.

POKAŻEMY CI MOŻLIWOŚCI WPROWADZENIA ZMIAN W TWOJEJ FIRMIE

Wielu przedsiębiorców, mierzy się z problemem, który sprowadziły na nich nowe przepisy podatkowe. Stanęli oni w obliczu konieczności zmiany i poszukują najlepszej alternatywy dla swojego biznesu. Jeśli Ty, także jesteś w tej grupie, zapoznaj się z naszym podręcznikiem. Omówiliśmy praktycznie każdą ewentualność i prześledziliśmy poszczególne możliwości, podkreślając ich wady i zalety. Szczegółowe opisy pomogą Ci zrozumieć, co należy zrobić i poprowadzą Cię przez te działania, krok po kroku.

POZNASZ KAŻDY ETAP PROWADZENIA SPÓŁKI: OD JEJ ZAŁOŻENIA DO PRZEKSZTAŁCENIA

W naszym poradniku przechodzimy wraz z czytelnikiem przez wszystkie etapy prowadzenia spółki. Omawiamy szczegółowo problemy, które po drodze mogą się przytrafić i wskazujemy możliwe rozwiązania. W naszych opisach poruszamy praktycznie każdy ważny element, który pomoże Ci w wyborze formy prowadzenia działalności. Dowiesz się jak przygotować się do współpracy z biurem księgowym, dowiesz się jak podpisywać dokumenty i jakie są elementy obowiązkowe w umowie spółki.

POZNASZ SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE PODATKU VAT W SPÓŁCE

Poradnik rozwieje Twoje wątpliwości dotyczące tego, czy każda spółka musi być VAT-owcem. Wskazujemy, w których przypadkach konieczna jest rejestracja, a kiedy przysługuje zwolnienie z VAT. Omawiamy także szczegółowo samą procedurę zgłaszania się do VAT.

Spis treści

  1. Dlaczego Sp. z o.o. sp. k. może być dla mnie dobrym rozwiązaniem?
  2. Spółka z o.o. sp. k. – z czym to się je?
  3. Wady i zalety spółki komandytowej
  4. Role, odpowiedzialność i uprawnienia w spółce komandytowej
  5. Odpowiedzialność oraz uprawnienia komandytariusza i komplementariusza
  6. Umowa spółki
  7. Elementy obowiązkowe w umowie spółki komandytowej.
  8. Elementy dodatkowe warte uwagi w umowie spółki komandytowej.
  9. Wchodzenie i wychodzenie wspólników ze spółki komandytowej
  10. Obowiązki związane z ZUS-em i podatkiem dochodowym
  11. Podatek dochodowy w spółce komandytowej
  12. Status małego i dużego podatnika
  13. Kiedy nie można korzystać z małego CIT-u
  14. Utrata statusu małego podatnika w trakcie roku kalendarzowego
  15. Podatek VAT w spółce komandytowej
  16. Czy spółka zawsze musi być VAT-owcem?
  17. Kiedy trzeba zgłosić się do VAT?
  18. Kiedy przysługuje zwolnienie z VAT?
  19. Czy można dostać NIP do rozliczeń UE bez zgłaszania się do VAT?
  20. Jak wygląda procedura zgłaszania się do VAT?
  21. Jak założyć spółkę z o.o. sp. k.
  22. Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych
  23. Jakie zmiany zostały wprowadzone?
  24. Motywy działania ustawodawcy
  25. Podobieństwa i diametralne różnice pomiędzy spółką z o.o.  a spółką komandytową   
  26. Opodatkowanie
  27. Odpowiedzialność
  28. Formalności
  29. Wypłata zysku
  30. W jakim celu powołuje się spółkę z o.o. do spółki komandytowej?
  31. Jak przygotować się do pracy z biurem rachunkowym mając sp. z o.o. sp.k
  32. W jaki sposób podpisywać dokumenty?
  33. A co, jak zabraknie pieniędzy (czyli jak dodać spółce gotówki)?
  34. Alternatywy dla spółki komandytowej
  35. Spółka jawna
  36. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  37. PORÓWNANIE SPÓŁKI JAWNEJ I Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
  38. Co zrobić ze spółką komandytową?
  39. Przekształcenie w inną spółkę prawa handlowego
  40. Zmiana formy prawnej spółki
  41. Zachowanie praw i obowiązków spółki komandytowej
  42. Etapy przekształcenia
  43. Plan przekształcenia
  44. Podjęcie uchwały o przekształceniu
  45. Wpis przekształcenia do rejestru przedsiębiorców
  46. Nowa spółka
  47. Założenie nowej spółki jawnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
  48. Wykorzystanie dotychczasowego wspólnika spółki komandytowej do prowadzenia działalności gospodarczej
  49. Dla kogo jest przekształcenie?
  50. Dla kogo jest prowadzenie działalności w ramach nowej spółki?
  51. ZMIANA FORMY PRAWNEJ po zmianach – PUŁAPKI!
  52. Case study – Agencja Reklamowa
  53. Zakończenie
Autorka

Justyna Broniecka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Autorka

Olga Łączkowska–Majda

Adwokat, ekspert z zakresu prawa handlowego, prawa pracy oraz prawa procesowego.

Posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Wielokrotnie reprezentowała przedsiębiorców w sporach dotyczących czynów nieuczciwej konkurencji, roszczeń odszkodowawczych z tytułu umów o roboty budowlane lub umów agencyjnych. Nadto prowadziła procesy o naruszenie praw własności intelektualnej i dóbr osobistych.

Z zakresu prawa handlowego zajmuje się zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego, a także problematyką aportu przedsiębiorstw i ich zorganizowanej części.

W obszarze prawa karnego występuje jako obrońca lub pełnomocnik pokrzywdzonych w sprawach o przestępstwa gospodarcze i przestępstwa karnoskarbowe, w szczególności przestępstwa związane z przetargami w zamówieniach publicznych i przestępstwa dotyczące weksli. W swojej praktyce wielokrotnie występowała także jako obrońca w procesach dotyczących korupcji w sporcie.

Absolwentka Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbyła także roczne studia na wydziale prawa Univesità degli Studi di Roma „La Sapienza”. Ukończyła aplikację adwokacką w Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej. Ukończyła studia doktoranckie w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prowadziła zajęcia z dziedziny prawa karnego skarbowego dla studentów prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W latach 2008-2015 współpracowała z kancelarią Masiota i Wspólnicy Adwokacka Spółka Partnerska.

Autorka

Weronika Bagrowska

Specjalizuje się w prawie cywilnym, w szczególności w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawie spółek handlowych. W praktyce zawodowej zajmuje się przede wszystkim zakładaniem, likwidacją oraz przekształceniami spółek prawa handlowego. Doradza klientom w zakresie spraw związanych z sytuacjami problemowymi, a w szczególności w zakresie postępowań upadłościowych oraz negocjacji z wierzycielami.

Z tej samej kategorii

Inni klienci kupili również