5 Powodów, dlaczego warto rozważyć przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Kwi 21, 2020Jednoosobowa Działalność Gospodarcza, Spółka z o.o.

W każdym roku w Polsce otwieramy ogrom przedsiębiorstw. Większość z nich na początku w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie ma się co dziwić. Łatwa w założeniu, na początku minimalne koszty, a do tego prosta w zrozumieniu. Dla części z nas okazuje się być wystarczająca, jednak dla niektórych z nas przychodzi taki moment, gdy zastanawiają się, czy nie pora na zmianę. Poniżej 5 symptomów, które świadczą o tym, że to już najwyższy czas aby rozważyć przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o..

Ryzyko biznesowe

Zwykle w początkowej fazie, kiedy rozpocząłeś swój biznes Twoje obroty nie zachwycały. Z doświadczenia wiem, że pierwsze miesiące bywają trudne. Jednak po roku, dwóch, trzech na pewno zauważyłeś znaczny wzrost obrotów w Twojej firmie. Powoduje to w Tobie pewną niepewność oraz obawy, że gdzieś coś się posypie i nie dość, że zostaniesz z niczym to jeszcze z długami. Nie martw się, Twoje myślenie nie jest dziwne. To normalne obawy świadomego przedsiębiorcy. W takich momentach warto pomyśleć o spółce kapitałowej (np. z o.o.), aby ograniczyć ryzyko biznesowe.

 

Praca zespołowa

W momencie rozpoczynania pracy wiele osób prowadzących działalność gospodarczą od początku pracuje w zespole. W celu ograniczenia kosztów decydują się na to, aby jedna osoba założyła działalność, a inne działają jako cisi wspólnicy. Takie rozwiązania są popularne na rynku, jednak w mojej ocenie skrajnie nieodpowiedzialne. Gdyby osoba, na którą stoi firma niespodziewania zmarła, zachorowała, albo po prostu obraziła się na pozostałe osoby – wtedy zostają one z absolutnie niczym. W takich wypadkach warto pomyśleć, czy warto rozważyć przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. nie rozwiązałoby tych problemów. Wtedy każdy jest jej współwłaścicielem i każdy ma podobną decyzyjność i odpowiedzialność.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Plany sprzedażowe

Zdarza się, że przedsiębiorcy rozkręcają jedną firmę za drugą z celem jej sprzedania. Z takim założeniem biznesowym warto wiedzieć, że spółkę jest dość łatwo sprzedać. W przypadku prowadzenie działalności gospodarczej, oczywiście to jest możliwe, jednak na pewno już nie takie proste.

Potencjalni inwestorzy

W przypadku, gdy szukasz inwestora na pewno prościej będzie Ci rozmawiać z potencjalnymi aniołami biznesu w przypadku, gdy jesteś spółką. Wyglądasz poważniej, twoje rozliczenia są bardziej przejrzyste dla inwestorów. Ostatecznie możesz również inwestorowi sprzedać część udziałów w Twojej firmie.

 

Jak widzisz powyżej te symptomy to pewne sygnały. Jednak decyzję zawsze podejmujesz Ty sam. Sam musisz wiedzieć, jakie ryzyko ponosisz obecnie oraz co zmieni się w przypadku zmiany na spółkę. Podejmuje decyzje na podstawie racjonalnych wyliczeń, a nie na emocjach.

Jeżeli jesteś ciekawy jakie są sposoby na przekształcenie działalności w spółkę to po prawej stronie znajdziesz link do bezpłatnego poradnika na temat przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Kiedy rozliczenie ryczałtowe może być dla mnie

Kiedy rozliczenie ryczałtowe może być dla mnie

Podatek ryczałtowy to jeden z sposobów opodatkowania jaki możesz wybrać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Polega na opłacaniu konkretnej stawki podatku od przychodu. A więc w takiego typu działalności nie możesz uwzględniać kosztów. Jedynym wyjątkiem są...

Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Spółka z o.o. kusi coraz więcej przedsiębiorców. Coraz częściej rozmawiam z osobami, które prowadzą JDG od kilku, czasami kilkunastu lat. Niezwykle często macie obawy odnośnie obiegu gotówki i tzw. pełnej księgowości. Dziś kilka słów o tym, jak mentalnie poradzić...

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Rok 2020, poza pandemią, która przyhamowała gospodarkę na całym świecie, był również związany z wieloma zmianami przepisów, które ostatecznie działają na niekorzyść właścicieli firm. To prowadzi do podwyższonego ryzyka biznesowego. Tym samym wielu przedsiębiorców...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.