Koniec roku to dobry moment do podsumowania wielu aspektów związanych z planami na kolejny rok. Dla nas to dość naturalny czas na zastanawianie się, co poszło dobrze, a co niekoniecznie. Jednak poza planami biznesowymi mamy sporo do zrobienia w kwestiach formalnych
Spis z natury
Spis z natury to jeden z najważniejszych obowiązków, jakich musi dopilnować przedsiębiorca. Nie jest to jednak trudne zadanie. Remanent przeprowadza się na 31 grudnia danego roku i trzeba w nim ująć:
– towary handlowe,
– materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze,
– półwyroby,
– produkcja w toku,
– wyroby gotowe,
– braki i odpady.
– towary stanowiące własność podatnika, które znajdują się poza zakładem
– towary obce znajdujące się na zakładzie podatnika.
To, co ważne to skupiamy się tutaj na wartości w kontekście ilości sztuk. Jednak w księgowości poza ilością sztuk liczy się również cena. A więc spis z natury powinien zostać rozszerzony o wartość towarów, jakie mamy na stanie. Bardzo często przedsiębiorcy dostarczają informację o ilości sztuk – a księgowość z dokumentów historycznych dopasowuje wartości do poszczególnych pozycji.
Inwentaryzacja kasy
Ten obowiązek dotyczy osób, które mają gotówkę w firmie. Na dzień ostatniego grudnia powinniśmy spisać ile mamy banknotów o poszczególnych wartościach. Ta sama zasada dotyczy monet.
Dane osobowe pracowników
Koniec roku to również okres, kiedy zdajesz sobie sprawę, że za chwilkę trzeba będzie wystawić PIT 11 dla pracowników. Niestety często zapominają zgłosić, że się przeprowadzili, że zmieniły się ich dane. A więc to dobry moment, aby zasygnalizować, że to ostatni dzwonek na zmianę takich danych
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Zmiana umów dla pracowników
To kolejny aspekt związany z pracownikami. Od stycznia każdego roku rośnie wynagrodzenie minimalne. Tym samym pracownikom, którzy zarabiają stawkę minimalną należy podnieść wynagrodzenie. To może zadziać się bez aneksu do umowy – jednak większość pracowników lubi to mieć na piśmie. Tym samym zdecydowana większość pracodawców decyduje się na załatwienie sprawy aneksem.
Podoba sprawa dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie. Od stycznia każdego roku rośnie wynagrodzenie minimalne za godzinę.
Od stycznia 2021 wynagrodzenie minimalne na umowę o pracę wynosi 2800 zł brutto za miesiąc, minimalne wynagrodzenie dla osób na umowach zlecenie wynosi 18,30zł brutto za godzinę.
Nowe przepisy jakie dotyczą Cię w nowym roku
Wiadomo, że co roku zmieniają się przepisy dotyczące różnych forma prawnych. Warto zorientować się, czy któreś z nich mocno wpływają na moją sytuację. Dla przykładu od stycznia 2021 zaszło sporo zmian w podatku ryczałtowym. A więc jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz się w ten sposób powinieneś sprawdzić jak te zmiany wpływają na Twoją sytuację.
Jaki ZUS będziesz płacić w nowym roku
Ten punkt dotyczy firm, które są jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi. Jak wiadomo przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą płaci najczęściej tylko składkę zdrowotną, później tzw. mały ZUS, a później tzw. duży ZUS. Następnie ma prawo wejść na ZUS obliczany proporcjonalnie. Uzależniony jest on od obrotów firmy. Początek roku to dobry moment, aby sprawdzić czego się spodziewać jeżeli chodzi o składki ZUS w 2021 roku.
Czy zmieniać coś w formie opodatkowania
W tym miejscu zaczniemy od działalności gospodarczych. Te mają w Polsce możliwość rozliczania się na karcie podatkowej, podatku ryczałtowym, wg skali oraz liniowym. Zmiany formy opodatkowania można dokonać do 20 stycznia każdego roku. A więc to idealny moment, aby sprawdzić, czy nie bardziej opłacałoby Ci się rozliczać wg innego rodzaju opodatkowania.