Koniec roku w firmie. O czym powinieneś pamiętać prowadząc małą firmę

gru 17, 2020Aktualne przepisy

Koniec roku to dobry moment do podsumowania wielu aspektów związanych z planami na kolejny rok. Dla nas to dość naturalny czas na zastanawianie się, co poszło dobrze, a co niekoniecznie. Jednak poza planami biznesowymi mamy sporo do zrobienia w kwestiach formalnych

Spis z natury

Spis z natury to jeden z najważniejszych obowiązków, jakich musi dopilnować przedsiębiorca. Nie jest to jednak trudne zadanie. Remanent przeprowadza się na 31 grudnia danego roku i trzeba w nim ująć:
– towary handlowe,
– materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze,
– półwyroby,
– produkcja w toku,
– wyroby gotowe,
– braki i odpady.
– towary stanowiące własność podatnika, które znajdują się poza zakładem
– towary obce znajdujące się na zakładzie podatnika.

To co ważne to skupiamy się tutaj na wartości w kontekście ilości sztuk. Jednak w księgowości poza ilością sztuk liczy się również cena. A więc spis z natury powinien zostać rozszerzony o wartość towarów jakie mamy na stanie. Bardzo często przedsiębiorcy dostarczają informację o ilości sztuk – a księgowość z dokumentów historycznych dopasowuje wartości do poszczególnych pozycji.

Inwentaryzacja kasy

Ten obowiązek dotyczy osób, które mają gotówkę w firmie. Na dzień ostatniego grudnia powinniśmy spisać ile mamy banknotów o poszczególnych wartościach. Ta sama zasada dotyczy monet.

Dane osobowe pracowników

Koniec roku to również okres, kiedy zdajesz sobie sprawę, że za chwilkę trzeba będzie wystawić PIT 11 dla pracowników. Niestety często zapominają zgłosić, że się przeprowadzili, że zmieniły się ich dane. A więc to dobry moment, aby zasygnalizować, że to ostatni dzwonek na zmianę takich danych

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Zmiana umów dla pracowników

To kolejny aspekt związany z pracownikami. Od stycznia każdego roku rośnie wynagrodzenie minimalne. Tym samym pracownikom, którzy zarabiają stawkę minimalną należy podnieść wynagrodzenie. To może zadziać się bez aneksu do umowy – jednak większość pracowników lubi to mieć na piśmie. Tym samym zdecydowana większość pracodawców decyduje się na załatwienie sprawy aneksem.

Podoba sprawa dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie. Od stycznia każdego roku rośnie wynagrodzenie minimalne za godzinę.

Od stycznia 2021 wynagrodzenie minimalne na umowę o pracę wynosi 2800zł brutto za miesiąc, minimalne wynagrodzenie dla osób na umowach zlecenie wynosi 18,30zł brutto za godzinę.

Nowe przepisy jakie dotyczą Cię w nowym roku

Wiadomo, że co roku zmieniają się przepisy dotyczące różnych forma prawnych. Warto zorientować się, czy któreś z nich mocno wpływają na moją sytuację. Dla przykładu od stycznia 2021 zaszło sporo zmian w podatku ryczałtowym. A więc jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz się w ten sposób powinieneś sprawdzić jak te zmiany wpływają na Twoją sytuację.

Jaki ZUS będziesz płacić w nowym roku

Ten punkt dotyczy firm, które są jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi. Jak wiadomo przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą płaci najczęściej tylko składkę zdrowotną, później tzw. mały ZUS, a później tzw. duży ZUS. Następnie ma prawo wejść na ZUS obliczany proporcjonalnie. Uzależniony jest on od obrotów firmy. Początek roku to dobry moment, aby sprawdzić czego się spodziewać jeżeli chodzi o składki ZUS w 2021 roku.

Czy zmieniać coś w formie opodatkowania

W tym miejscu zaczniemy od działalności gospodarczych. Te mają w Polsce możliwość rozliczania się na karcie podatkowej, podatku ryczałtowym, wg skali oraz liniowym. Zmiany formy opodatkowania można dokonać do 20 stycznia każdego roku. A więc to idealny moment, aby sprawdzić, czy nie bardziej opłacałoby Ci się rozliczać wg innego rodzaju opodatkowania.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak przygotować się do Nowego Ładu?

Jak przygotować się do Nowego Ładu?

Od wielu miesięcy  w mediach oraz w rozmowach przedsiębiorców aż huczy od zmian jakie przynosi nam Nowy Ład. Osobiście trudno mi zrozumieć tak duże podwyżki podatków dla firm w momencie naprawdę kiepskiej sytuacji ekonomicznej. Jednak faktem jest, że zmiany idą i...

Nowy ład, a JDG

Nowy ład, a JDG

Nowy ład to rozwiązanie kompleksowe zmieniające wiele innych ustaw i rozporządzeń. W przypadku JDG tych zmian jest całkiem sporo. Podatek wg skali, a Nowy Ład W tym przypadku zgodnie z zapowiedziami rządu przedsiębiorca będzie mógł skorzystać zarówno na podniesionym...

Nowy ład a spółka z o.o

Nowy ład a spółka z o.o

Do tej pory spółka z o.o. była dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciały nieco ograniczyć konieczność zapłaty składek ZUS oraz ograniczyć wysokość podatku dochodowego. Osoby która działają na rynku za pomocą spółki z o.o. najczęściej wypłacały sobie wynagrodzenie z...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.