Ciąża i zasiłek na działalności gospodarczej

paź 29, 2020Bez kategorii, Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Bardzo często dostajemy pytania na ZUS to nie MUS, czy otrzymanie zasiłku macierzyńskiego i chorobowego podczas ciąży z ubezpieczenia chorobowego podczas prowadzenia działalności jest aż takie trudne.

Krótko: TAK.

Kiedy należy mi się zasiłek?

Chyba powinnam zacząć od tego, że osoba prowadząca działalność ma możliwość dobrowolnego zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego. Po 90 dniach terminowego opłacania składek otrzymuje prawo do zasiłku chorobowego, który wypłacany jest z ZUS. Ta sama zasada dotyczy kobiet w ciąży. Jednak okazuje się, że ZUS niezwykle często odmawia wypłaty zasiłków chorobowych kobietom. Umówmy się również, że licząc z podstawy składek zasiłek miesięczny to kwota nieco poniżej 2 tysięcy złotych miesięcznie. Większość kobiet pracujących w oparciu o działalność gospodarczą zarabia zdecydowanie wyższe kwoty. Kiedy przychodzi na świat nowy człowiek rodziny nie jest to najlepszy moment, aby tak mocno obniżać sobie standard życia.

Właśnie dla takich przypadków istnieje możliwość podwyższenia sobie podstawy od której obliczane są składki ZUS. Każda kobieta teoretycznie może w każdym momencie to zmienić. Szczególnie jeżeli planowane jest powiększenie rodziny. Pytanie dlaczego ZUS podważa takie rozwiązanie i tak często uznaje, że to celowe wyłudzenie zasiłku chorobowego, a później macierzyńskiego.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Ile dostanę zasiłku?

W roku 2020 podstawę składek ZUS można podnieść do kwoty maksymalnie 13.057,50 zł miesięcznie. Od tej kwoty zasiłek chorobowy, czy macierzyński liczony jest jako 80% i wynosi około 7500 zł netto. Aby jednak taki zasiłek otrzymać należy opłacać wysokie składki przez 12 miesięcy. W roku 2020 podwyższone składki wynoszą 4.817,05 zł, co daje rocznie ponad 57 tysięcy złotych. Przy stawce 7.500 zł netto otrzymasz łącznie na macierzyńskim i rodzicielskim około 90 tysięcy złotych. A więc dość łatwo policzyć, że Twój realny „zysk” to nieco ponad 30 tysięcy w ciągu pełnego roku kalendarzowego.

Co w przypadku, gdy nie opłacę podwyższonych składek za 12 miesięcy?

Gdy jako kobieta w ciąży nie opłacisz podwyższonych składek przez okres 12 miesięcy to podwyższona składka liczy się proporcjonalnie za cały rok. Tym samym czym mniej miesięcy będziesz opłacać podwyższoną składkę, tym mniejszy będzie Twój zasiłek z ZUS-u.

Czego realnie się spodziewać przy współpracy z ZUS?

Niestety bardzo często w mediach słyszmy, że ZUS odmawia wypłaty zasiłku, pomimo tego, że podwyższanie składek to realny i legalny mechanizm. Najczęściej w decyzjach ZUS widnieje informacja, że  było to celowe działanie, aby wyłudzić zasiłek. Prawda jest taka, że każda kobieta, która udaje się do sądu z taką sprawę ją wygrywa. Jednak umówmy się, że na skierowanie sprawy do sądy decyduje się niewiele kobiet. Dzięki czemu ZUS jest „do przodu”.

Co zrobić jeżeli ZUS odmówi mi wypłaty zasiłku?

Nie życzę takiego zbiegu sytuacji, jednak gdyby Tobie przydarzyła się taka przykra historia z ZUS-em nie możesz odpuścić. Jeżeli korzystasz z legalnego zaproponowanego sposobu wypłaty, koniecznie złóż sprawę do sądu. Oczywiście to trochę potrwa, jednak na końcu otrzymasz należny Ci zasiłek.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Rząd na początku 2021 zapowiedział powstanie Nowego Ładu podatkowego. Dla wielu Polaków wiąże się to z obniżką podatków. Dla osób prowadzących firmy jednak jest to znacząca podwyżka. W praktyce zostaną one ukryte w cenach, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. W...

Nowy Ład dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym

Nowy Ład dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym

Po zmianie w ustawie o podatku ryczałtowym w 2020 roku wielu przedsiębiorców zdecydowało się przejść na tą formę rozliczenia. Polega ona na płaceniu podatku od przychodu, a nie od dochodu. Oznacza to, że nie można wrzucać niczego w koszty. Być może zastanawiasz się...

Nowy Ład dla osób rozliczających się na podatku liniowym

Nowy Ład dla osób rozliczających się na podatku liniowym

Obecnie tysiące Polaków korzysta z możliwości rozliczania się na zasadach podatku liniowego. Oznacza to, że bez względu na kwotę dochodu odprowadzają podatek w wysokości 19%. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy zarabiają po kilkanaście tysięcy...

Kwota podatku do zapłaty jest dla Ciebie zaskoczeniem co miesiąc?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Co zrobić, aby mail od księgowości o podatku Cię nie zaskoczył?

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Myślisz o spółce z o.o.?

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 sposoby na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Chcesz założyć firmę?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą