Jak zmienić konto bankowe w spółce z o.o.?

Paź 26, 2020Spółka z o.o.

Od jakiegoś czasu konto bankowe powinna posiadać każda spółka. Kiedyś zmiana była prostsza. Wypowiadało się umowę w jednym banku, podpisywało się w drugim i zmieniało na fakturze numer rachunku bankowego. Niestety od czasu białej listy podatników VAT zmiana konta nie jest już taka prosta. W ostatnim miesiącu rozmawiałam z kilkoma przedsiębiorcami i zaznaczałem, że trzeba to robić powoli i z głową. Szczególnie narażone na problemy są firmy, które otrzymują przelewy powyżej 15 tys złotych. Przy takich transakcjach należy sprawdzić, czy takie konto bankowe jest zgodne z podanym w białej liście podatników.

Jak przygotować się do zmiany konta?

W momencie kiedy podejmiesz decyzję o zmianie konta bankowego w pierwszej kolejności sprawdź oferty banków. Pamiętaj, ze cena za obsługę rachunku to często tylko mała składowa kosztów. Pozostaje kwestia ilości bezpłatnych przelewów, kodów sms, dostępu do tokena, ilości użytkowników. A więc sprawdź łączne koszty. Bardzo często doradcy bankowi ukrywają koszty. Założenie konta dla spółki z o.o. wymaga sporo czasu i cierpliwości. Do banku będziesz musiał przynieść umowę spółki najlepiej w oryginale oraz dokumenty potwierdzające wszystkie zmiany jakie miały miejsce. Dla nowszych spółek to zwykle nie jest problem, jednak dla tych starszych może okazać się to wyzwaniem. Sam proces zakładania konta często trwa ponad godzinę.

Kiedy już podpiszesz umowę o nowe konto pamiętaj również o wypowiedzeniu umowy o poprzedni rachunek bankowy. Tutaj warto dopytać, ile trwa okres wypowiedzenia, ustalić co ma się wydarzyć z pieniędzmi, które będą na tym rachunku bankowym w momencie zakończenia okresu wypowiedzenia. Można określić, aby przeszły na Twój nowy rachunek bankowy.

Druga sprawa: zadbaj o to, aby uzyskać wyciąg bankowy za ostatni miesiąc w którym kończy się Twoja współpraca z bankiem. Będzie to niezbędny dokument potrzebny do księgowości.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Jakie formalne czynności muszę zrealizować?

Po założeniu nowego rachunku bankowego powinieneś jak najszybciej wysłać informację o zmianie na formularzu NIP-8. Urząd Skarbowy na tej podstawie zaktualizuje Twój numer rachunku na białej liście podatników. Tylko tak będziesz mógł udowodnić swoim kontrahentom, że zmieniłeś rachunek i że ten, który widnieje na fakturze jest zgodny z aktualnym stanem rzeczy.

Jeżeli oczekujesz zwrotów z ZUS lub innych urzędów to im również zgłoś zmianę o numerze rachunku bankowego.

Na co zwrócić uwagę w biznesie przy zmianie konta?

Zmiana rachunku bankowego ma wpływ na Twój biznes. Oczywiście pierwszym miejscem do zmiany jest faktura. Dziś wiele firm korzysta z płatności online, kont np. na t-pay. Wtedy też musisz tam zmienić rachunki bankowe. To samo dotyczy sklepów internetowych. A więc wszędzie tam, gdzie rachunek bankowy ma być nowy musisz pamiętać o jego zmianie.

 

Jak pewnie zauważyłeś z pozoru błaha czynność, a jednak generuje za sobą sporo konsekwencji. Na pewno warto zmianę rachunku bankowego dobrze zaplanować w czasie, tak aby nie miało to skutków biznesowych.

 

 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak poprawnie wynająć prywatny samochód spółce z o.o.

Jak poprawnie wynająć prywatny samochód spółce z o.o.

Tak jak wcześniej wspominałam, szczególnie w przypadku spółki z o.o. zarówno wspólnicy, jak i członkowie zarządu używający prywatnego samochodu do celów służbowych, najczęściej decydują się go wynająć spółce. Umowa najmu Aby była mowa o najmie, musi istniej umowa...

Praca na etacie i spółka  z o.o.

Praca na etacie i spółka z o.o.

Bardzo często podczas pracy na etacie próbujemy otworzyć swoją własną firmę i przez jakiś czas połączyć te dwie role. Część przedsiębiorców ma poważne obawy, czy może legalnie prowadzić firmę  i jednocześnie pracować na etacie. Dziś skupimy się na najczęściej...

W jaki sposób wspólnicy mogą wykonywać pracę na rzecz spółki?

W jaki sposób wspólnicy mogą wykonywać pracę na rzecz spółki?

Wspólnicy spółki z o.o. inwestują kapitał początkowy z nadzieją na zyski z tej firmy w postaci dywidendy. Jednak często zdarza się tak, że w początkowej fazie istnienia firmy wykonują na rzecz spółki pewne prace. Teoretycznie nie powinni robić tego bezpłatnie. A tym...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie