Jaka jest przewaga spółki z o.o. nad działalnością gospodarczą?

wrz 4, 2020Spółka z o.o.

Prawie 300 000 nowych jednoosobowych działalności gospodarczych rozpoczęło swoją przygodę w roku 2019. W poprzednich latach te dane były mocno zbliżone. Oznacza to, że nadal jest to najpopularniejsza forma prowadzenia swojej firmy. Jednak spółka z o.o. mocno i dynamicznie zaczyna zmieniać te statystyki. Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie spółki z o.o.. Pojawia się pytanie jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Jaka jest przewaga spółki z o.o. nad działalnością gospodarczą?

przez Po prostu Biznes

Zalety spółki z o.o.

 Ograniczona odpowiedzialność

Spółka z o.o., jak sama nazwa wskazuje mocno ogranicza odpowiedzialność zarządu oraz wspólników. W przypadku wspólników sprawa jest jasna – odpowiadają do wysokości wniesionego kapitału. Jednak w przypadku zarządu pojawia się z Waszej strony wiele pytań. Załóżmy czarny scenariusz. Zarząd podpisał wielki kontrakt na wyprodukowanie części do odkurzaczy. Musiał sporo zainwestować w półprodukty, doszkolić pracowników. W końcu udało się wyprodukować. Zamawiający jednak nie zapłacił. W firmie pojawiły się spore problemy z płynnością finansową, co doprowadziło w końcu do tego, że wielu partnerów złożyło wnioski do sądu o nakaz zapłaty. W tym momencie nakazy wydawane są na spółkę, a nie na zarząd. W momencie, kiedy spółka ma pieniądze lub/i majątek to spłaca wierzycieli. Jednak w pewnym momencie komornik wydaje decyzje, że spółka jest nie wypłacalna. Wtedy wierzyciel może pójść do sądu i złożyć pozew przeciwko członkom zarządu. Dopiewo jak taką sprawę wygra można zająć majątek prywatny zarządu. Takie sytuacje w Polsce zdarzają się rzadko. Mimo wszystko zarząd ma również mechanizmy obronne. Jeżeli zarząd zgłosi upadłość spółki do KRS w ciągu 30 dni od daty utraty płynności finansowej wtedy nie powinien odpowiadać prywatnym majątkiem. Gdyby podobna historia przydarzyła się przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą to od pierwszego dnia odpowiadałby całym swoim majątkiem.

 

Ochrona majątku prywatnego

Dzięki możliwości zgłoszenia upadłości, prowadzenie firmy jako osoba prawa ( spółka z o.o.), prywatny majątek zarządu jest właściwie bezpieczny. Jedyna sytuacja, która może mu zagrażać jest wtedy, gdy nie zgłosi upadłości w odpowiednim terminie.

Możliwość pracy zespołowej

W przypadku działalności gospodarczej nie masz możliwości prowadzenia firmy w zespołach o różnych konfiguracjach. Możesz założyć jedną działalność i ewentualnie pod jednym NIP-em prowadzić wiele marek. Spółka z o.o. daje możliwość zakładania w wielu w różnych konfiguracjach osobowych. Co ostatecznie pozwala również na niezależność finansową pomiędzy spółkami.

Dostęp do optymalizacji podatkowych

Z mojego doświadczenia wynika, że w ponad 80% przypadków oszczędność ekonomiczna wynikająca z optymalizacji podatkowych to około 30% obecnie płaconego podatku dochodowego. Często słyszę od przedsiębiorców zarzut, że „moja księgowa nic mi nie doradza”. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej sprawa podatkowa jest na tyle prosta, że nie za bardzo da się zastosować zauważalne optymalizacje podatkowe. W przypadku spółki możliwości jest zdecydowanie więcej.

Możliwość rezygnacji ze składek ZUS

Zarówno wspólnicy, jak i zarząd spółki z o.o. nie muszą opłacać składek ZUS. Oczywiście, jeżeli ktoś chce opłacać składki ZUS dobrowolnie ZUS na pewno przyjmie od nas taką płatność. Jednak ponownie prowadząc spółkę z o.o. masz wybór. Tutaj to Ty decydujesz, czy chcesz, czy nie płacić ZUS. W przypadku działalności gospodarczej nie masz takiego wyboru.

Ograniczone ryzyko biznesowe

Ma to związek z ograniczoną odpowiedzialnością zarządu, którą opisaliśmy wcześniej. Dodatkowo prowadząc spółki możesz oddzielać od siebie każdą markę, czy aktywność zawodową. Dzięki czemu prowadząc działalność A nie ryzykujesz, że wpłynie ona na działalność B i odwrotnie. Dzięki temu możesz zdecydowanie bardziej świadomie zarządzać ryzykiem biznesowym.

Oddzielenie majątków

Spółka z o.o. posiada osobowość prawną, co oznacza, że traktujemy ją jak „wirtualnego” człowieka. Spółka posiada swój majątek, a Ty posiadasz swój. Jeżeli wykonujesz jakieś prace na zlecenie spółki, to spółka robi przelew z konta firmowego na Twoje prywatne konto. Dzięki temu wiesz ile majątku ma spółka, w jakiej jest kondycji finansowej, ile zarabia. A tym panujesz nad swoim budżetem domowym.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Wady spółki z o.o..

Konieczność prowadzenia pełnej księgowości

To jeden z pierwszych zarzutów, jakie słyszę. W tym miejscu zadaje pytanie „ co dziś robisz z fakturami”. Najczęściej pada odpowiedź: „zbieram i oddaje księgowości”. Kiedy wyjaśniam, że w spółce z perspektywy przedsiębiorcy niewiele więcej będzie do roboty, właściciele firm są nieco zdezorientowani. Zauważalna różna to konieczność oddzielenia majątku firmowego od prywatnego, co powoduje, że każdy wpływ lub wypłata gotówki muszą być podparte jakimś dokumentem (faktura, umowa, wniosek o zaliczkę itp.). Jednak nie ma tu różnicy, której nie da się łatwo opanować.

Droższa usługa księgowa

Właśnie w cenie odzwierciedla się konieczność prowadzenia pełnej księgowości. Większość czynności odróżniających ją od księgowania działalności wydarza się w księgowości/biurze rachunkowym. Właśnie dlatego, że księgowi mają zdecydowanie więcej pracy usługa jest droższa.

 

Trudność z otwarciu i zamknięciu

Większość z nas wie, że na stronach państwowych bezpłatnie można od ręki otworzyć, zamknąć działalność gospodarczą. Spółkę też otworzymy przez internet. Jednak proces zakładania jest dłuższy i ponosi się tutaj opłaty.

Przy czym to zamykanie spółki wiąże się z zdecydowanie wyższymi kosztami. Najczęściej jeżeli chcemy się pozbyć spółki  z o.o. najprościej jest poszukać firmy skupującej spółki i sprzedać taką spółkę nawet za 1zł. Na pewno jest to opcja bezbolesna i najmniej kosztowna.

Podwójne opodatkowanie

Wiele osób nadal żyje w przekonaniu, że w spółce można wypłacać sobie dywidendę i że jest to jedyny sposób, aby gotówka ze spółki pojawiła się w prywatnej kieszeni. Dywidenda rzeczywiście jest wypłatą zysku dla udziałowców. W pierwszej kolejności podatek płaci spółka, w drugiej udziałowcy. Jednak istnieją też takie możliwości jak wynajem sprzętu, umowa o działo, czy wypłata dla zarządu. Każda z tych opcji opodatkowana jest tylko raz. Wynajem i umowa o dzieło ponadto często na podatku 8,5%. Tym samym płacimy podatek raz i do tego sporo mniejszy niż obowiązujące 17%, czy w przypadku podatku liniowego 19%.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że w 8 na 10 przypadków spółka z o.o. jest zdecydowanie trafniejszym wyborem. Pozwala na ograniczenie ryzyka biznesowego, chroni majątek właścicieli i zarządu oraz pozwala na wiele korzyści ekonomicznych wynikających z możliwości optymalizacyjnych. Jednak są również przypadki, w których po analizie jasno wychodzi, że lepiej pozostać na działalności. Najważniejsze jest to, aby podejmować decyzje o formie prawnej swojej firmy świadomie, w oparciu o analizy i fakty. Dlatego właśnie każdy przedsiębiorca przed podjęciem takiej decyzji powinien na spokojnie przeanalizować sobie zalety i wady każdego z rozwiązań, oszacować ryzyko i wybrać dla siebie najlepiej.

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a...

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prowadzenia biznesu, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym celem jej wprowadzenia jest łatwiejsze pozyskiwanie kapitału inwestorów z rynku. Tym samym jest to genialne rozwiązanie dla tzw. start-upów. Natomiast P.S.A. z...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie