Nowy ład to rozwiązanie kompleksowe zmieniające wiele innych ustaw i rozporządzeń. W przypadku JDG tych zmian jest całkiem sporo.
Podatek wg skali, a Nowy Ład
W tym przypadku zgodnie z zapowiedziami rządu przedsiębiorca będzie mógł skorzystać zarówno na podniesionym progu, jak i kwocie wolnej. Co może dla niektórych, zwłaszcza więcej zarabiających, oznaczać realną obniżkę podatkową. Z drugiej strony będziemy zmuszeni do opłacania składki zdrowotnej liczonej od dochodu, co stanowi podwyżkę 9%. Wielu przedsiębiorców pyta mnie, czy będzie opłacało im się zostać na podatku liczonym wg progów. Niestety tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W mojej ocenie za każdym razem należy przeliczyć każdy wariant i podjąć świadomą decyzję opartą o twarde dane. Dla przedsiębiorców zarabiających dziś w przedziale od 85 500 zł do 120 000 zł rocznie ta zmiana spowoduje, że będą mogli rozliczać się na zasadach ogólnych i zamiast płacić 19% – 17% i ponadto skorzystać z kwoty wolnej. A zapowiadaną składkę zdrowotną bez względu na formę rozliczenia i tak trzeba będzie opłacić.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Podatek ryczałtowy, a Nowy Ład
W przypadku podatku ryczałtowego zmiana dotycząca skali podatkowej, czy zwiększenia kwoty wolnej od podatku właściwie nas nie dotyczy. Wielu przedsiębiorcom jednak spędzało sen z powiek, jak ma być naliczana składka zdrowotna wynosząca 9%. Niektórzy wyobrażali sobie, że będzie to 9% liczone od przychodu. Na szczęście sytuacja wygląda nieco inaczej. Składka zdrowotna ma wynosić 1/3 stawki płaconego podatku. Jeżeli dziś Twoja stawka na podatku ryczałtowym wynosi 15%, to będziesz opłacał składkę zdrowotną w wysokości 5%.
Warto również dodać, że od nowego roku mają się również zmienić stawki podatku ryczałtowego z 17% na 14% dla branży budowlanej, zawodów medycznych oraz zawodów technicznych. Natomiast dla branży IT stawka 15% zmieni się na 12%.
Podatek liniowy, a Nowy Ład
Osoby rozliczające się na podatku liniowym zgodnie z projektem ustawy pochodzącym z końca lipca będą chyba najbardziej pokrzywdzoną grupą przedsiębiorców. Zgodnie z tym projektem nie będą mogli oni korzystać z kwoty wolnej, a podwyższenie progu podatkowego nie będzie miało dla nich znaczenia. Dodatkowo będą musieli płacić 9% składki zdrowotnej. Biorąc pod uwagę, że z podatku liniowego korzystają przedsiębiorcy zarabiający zazwyczaj sporo powyżej średniej krajowej, dla wielu z nich to podwyżka nawet o kilka tysięcy złotych miesięcznie.
Pamiętaj jednak, że ciągle mówimy o projekcie ustawy. A więc bądź na bieżąco obserwuj i sprawdzaj jaki wariant będzie dla Ciebie najlepszy.