Nowy ład a spółka z o.o

wrz. 15, 2021Aktualne przepisy

Do tej pory spółka z o.o. była dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciały nieco ograniczyć konieczność zapłaty składek ZUS oraz ograniczyć wysokość podatku dochodowego. Osoby która działają na rynku za pomocą spółki z o.o. najczęściej wypłacały sobie wynagrodzenie z tytułu bycia członkiem zarządu lub najmu sprzętu oraz nieruchomości. Projekt ustawy o Nowym Ładzie mocno reguluje obie te opcje wypłacania sobie pieniędzy ze spółki.

Składka zdrowotna 9% od wynagrodzenia dla zarządów spółki z o.o..

Założenia projektu ustawy mówią jasno, że wynagrodzenie dla zarządu spółki z o.o. ma zostać oskładkowane 9% składką zdrowotną. Obecnie wynagrodzenie nie podlega żadnym składom ZUS. Dokładają do tego kwotę wolną oraz wyższy prób podatkowy nie można mówić o 9% podwyżce wprost. Jednak na pewno taka zmiana wiąże się z podwyżką obciążeń podatkowych, co zostanie ostatecznie ukryte w cenie dla klientów. W praktyce podwyżka podatków dla przedsiębiorców oznacza podwyżkę cen i wysoką inflację.

To co w mojej ocenie warto tutaj dodać to w obecnym projekcie ustawy wynagrodzenie dla wspólników za wykonywanie czynności na rzecz spółki nie będzie podlegało składce zdrowotnej. Domyślam się, że ogrom małych spółek z o.o. przerzuci wynagrodzenie dla zarządu do umów spółek, jako wynagrodzenie dla wspólników. Jednak zanim podejmiemy jakieś ruchy należy mieć na uwagę fakt, że ciągle mówimy o projekcie ustawy. Więc na ostateczne decyzje poczekajmy, aż będzie ostateczna wersja nowych przepisów.

Ukryta dywidenda

Drugą sprawą, jaką zajmuje się projekt ustawy jest kwestia optymalizacji za pomocą tzw. wynajmu. Dziś wynajmujemy swoje nieruchomości, sprzęty, komputery, drukarki, samochody, maszyny. Dzięki takiej umowie my otrzymujemy wynagrodzenie, a spółka ma koszt. Rząd twierdzi, że ten sposób działania to wypłata tzw. ukrytej dywidendy i ma to zmusić do wprowadzania majątku do spółki. W praktyce jednak zapis w projekcie ustawy nie zakazuje tego typu rozwiązań. To co jest tam zawarte to, że takie umowy powinny być zawierane na kwoty rynkowe i nie powodować strat w spółce. A tym samym nikt nam tego nie zakazuje. Mogą na tym stracić firmy, które dziś sztucznie zawyżają warunki najmu na umowach.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Faktury od firm powiązanych

Kolejnym temat związanym z rozliczeniami spółek z o.o. jest wypłata wynagrodzenia w postaci umowy o dzieło, czy faktury np. z JDG. Teoretycznie takie faktury nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu dla spółki. Jednak w praktyce mowa tutaj dokładnie o takich samych zasadach jak w przypadku najmu. Jeżeli rzeczywiście wykonujesz pracę operacyjną na rzecz spółki masz prawo uzyskać za nią wynagrodzenie. I ponownie to wynagrodzenie powinno być rozliczone po stawkach rynkowych.

 

Jak pewnie zauważasz Nowy Ład póki co nie specjalnie zagraża rozwiązaniom w spółkach. Jednak należy ciągle trzymać rękę na pulsie i poczekać, aż zostaną ogłoszone ostateczne przepisy dotyczące tych zmian.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Nowy ład, a JDG

Nowy ład, a JDG

Nowy ład to rozwiązanie kompleksowe zmieniające wiele innych ustaw i rozporządzeń. W przypadku JDG tych zmian jest całkiem sporo. Podatek wg skali, a Nowy Ład W tym przypadku zgodnie z zapowiedziami rządu przedsiębiorca będzie mógł skorzystać zarówno na podniesionym...

Nowy ład – co się zmieni?

Nowy ład – co się zmieni?

Od stycznia 2021 w mediach aż huczy od tematów związanych z Nowym Ładem podatkowym. Ma on dotyczyć szerokiej zmiany zarówno w kwestiach społecznych jak i podatkowych. Zmianami w moim odczuciu najbardziej zaniepokojeni są przedsiębiorcy, ponieważ to oni będą zmuszeni...

Jak spokojnie żyć na emeryturze?

Jak spokojnie żyć na emeryturze?

Wielu z nas patrząc w przyszłość, obawia się o swoją emeryturę. Wielu z nas wie, że powinno się oszczędzać, odkładać część swoich zarobków. Jednak niestety niewielu z nas realnie to robi. Pytanie więc od czego zacząć? Dlaczego nie możesz liczyć na Państwo? W naszych...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.