Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

wrz 15, 2021Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Od dawna wiadomo, że wśród przedsiębiorców istnieje takie przekonanie, że nie warto zatrudniać studentów i uczniów na umowie o prace. Lepiej dać zlecenie, bo będą mniejsze koszty. Rzeczywiście w wielu przypadkach wynagrodzenie brutto będzie wynosiło tyle samo co netto.

Status ucznia lub studenta

 Abyśmy mogli mówić o braku składek ZUS osoba z nami współpracująca musi posiadać tzw. status osoby uczącej się. W praktyce dotyczy to osób, które się uczą oraz nie ukończyły 26 lat. W praktyce są to najczęściej studenci. Jednak mogą być również osoby, które robią szkoły średnie wieczorowe, czy zaoczne, szkoły policealne itp. Do tego grona nie zaliczają się jednak studia doktoranckie. Aby właściciel firmy nie musiał płacić składek ZUS potrzebne jest oświadczenie takiej osoby, że się uczy. Jednak w praktyce w przypadku kontroli ZUS_u wymagany jest również dowód, że tak jest. Najczęściej kserowane są legitymacje. Jednak nie jest to zgodne z ustawą o RODO. Przedsiębiorca powinien zarządać zaświadczenia z danej uczelni/szkoły o tym, że nasz zleceniobiorca rzeczywiście się uczy. Umówmy się, że w przypadku ZUS-u kopia legitymacji będzie wystarczjąca. Jednak gdyby trafiła nam się kontrola RODO to pamiętaj, że takie działanie nie jest zgodne  z prawem.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

ZUS dla ucznia lub studenta

W momencie, gdy dana osoba oświadczy i potwierdzi dowodem, że jest uczniem lub studentem. Wtedy przedsiębiorca ma prawo nie naliczać od takiej osoby składek ZUS. Co w praktyce przekłada się na niższe koszty zatrudnienia.

Podatek dochodowy dla ucznia lub studenta

Obecnie obowiązuje w Polsce ustawa o podatku dochodowym, która zwalnia z jego płacenia osoby do 26 roku życia, które zatrudnione są na umowie o pracę lub umowie zlecenie. W tym wypadku status ucznia lub studenta nie ma znaczenia. To zwolnienie z podatku nie jest od tego zależne.

W praktyce jednak, jeżeli zatrudniamy ucznia lub studenta, który nie ukończyl 26 lat to jest on zwolniony ze składek ZUS oraz dodatkowo z podatku dochodowego. Oznacza to w praktyce, że jeżeli umówiliście się na wynagrodzenie np. 2 tys miesięcznie to jako przedsiębiorca nie jesteś zobowiązany do zapłaty żadnych składek i podatku. Dla takiego zleceniobircy oznacza to, że otrzyma 2 tys złotch do ręki bez ZUS-u  i podatku. 

A co z umową o dzieło

Zwolnienie z podatku dotyczy tylko umowy zlecenia i umowy o prace. W momencie, kiedy podpiszesz z osobą do 26 roku życia umowę o dzieło musisz od niej odprowadzić podatek.

Teraz już pewnie rozumiesz, dlaczego tak często osoby, które nie ukończyły 26 lat zapisują się do pierwszej lepsze szkoły. Często wcale nie są zainteresowani jej skończeniem, a utrzymaniem korzystnego dla nich statusu ucznia lub studenta.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Od stycznia 2021 każdą umowę o dzieło należy zgłaszać do ZUS-u. Sama taka konieczność wzbudza w wielu przedsiębiorcach obawy, czy oby na pewno powinniśmy z niej skorzystać. Część firm decyduje się na rozliczenie wynagrodzenia na umowach zlecenia. Pomimo zdecydowanie...

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

  Ustawy związane z pomocą dla przedsiębiorców tzw. tarcze antykryzysowe, poza zapisami związanymi z pomocą, zawierają również sporo „przemyconych” przepisów, które nie będą długofalowo działały pozytywnie na firmy w Polsce. Jedną z takich zmian jest konieczność...

Umowę o dzieło od stycznia 2021 zgłaszamy do ZUS-u

Umowę o dzieło od stycznia 2021 zgłaszamy do ZUS-u

Pod płaszczem tarczy antykryzysowej rząd wprowadził konieczność zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u. Pod koniec roku 2020 reprezentanci aktualnego rządu głośno wypowiadali się o pomyśle wprowadzenia składek ZUS od umowy o dzieło. Na szczęście pomysł ten nie został...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.