Bardzo często dostaje pytanie: „od jakiego momentu opłaca się otworzyć spółkę z o.o.?”. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Spróbuję rozpatrzeć to z dwóch perspektyw, pierwsza z nich to perspektywa ekonomiczna, druga to perspektywa związana z bezpieczeństwem.
Perspektywa ekonomiczna
Z doświadczenia, różnych obliczeń wyszło nam, że statystycznie zwykle wychodzi się „na zero” porównując spółkę z o.o. do jednoosobowej działalności gospodarczej przy kwocie 3 tys. dochodu miesięcznie. Dla przypomnienia dochód to przychód pomniejszony o koszty. Oczywiście są przypadki, gdzie się opłaca jak jest trochę mniej, albo trochę więcej. Jednak porównując różne przypadku 3 tys. okazuje się kwotą graniczną dla rentowności takiej zmiany. Zdarza się, że dzwoni do mnie ktoś z informacją, że chce przejść na spółkę z o.o., ponieważ ma problemy z płynnością i chce zaoszczędzić na ZUS-ie. W tym wypadku od razu mówię, że spółka nie uzdrowi problemu. To nie jest lekarstwo na brak płynności. Spółka z o.o. jest narzędziem m.in. do optymalizowania podatków.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Perspektywa związana z bezpieczeństwem
Część osób nie myśli nawet o zakładaniu działalności gospodarczej, ponieważ od samego początku chcą budować biznes bezpiecznie. I mam tu na myśli bezpieczeństwo majątku, bezpieczeństwo prawne osób fizycznych. Ten powód jest w mojej ocenie bardziej przyszłościowy niż czyste nastawienie na zysk. Jednak na szczęście to nie ja podejmuje decyzję w przedsiębiorstwach, a podejmują je właściciele i to oni ponoszą ryzyko.