Przepisy o VAT budzą grozę wśród młodych stażem przedsiębiorców. Niektórzy nawet postrzegają podatek VAT jako najgorsze zło i próbują na siłę uniknąć jego płacenia. Prawda jest taka, że ogólna zasada przy podatku VAT jest taka, że tyle VAT-u ile do nas przyszło w fakturach przychodowych, tyle samo musi wyjść. Mimo wszystko szczególnie początkujące firmy najczęściej mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT.
Dlaczego firma może nie być VATowcem?
W Polsce podatek VAT reguluje jedna ustawa i dotyczy różnych form prowadzenia firmy. Warto tutaj mocno zaznaczyć, że nieważne, czy prowadzisz JDG, spółkę z o.o., spółkę komandytową, cywilną, czy jakąkolwiek inną – przepisy o VAT są takie same. W Polsce podatnikiem podatku VAT jest każda firma, która przekroczyła wartość przychodów w roku 200 tys. złotych. Dlatego właśnie małe, początkujące firmy bardzo często z tego korzystają.
Czym jest zwolnienie podmiotowo?
Zwolnienie podmiotowe oznacza, że podmiot, czyli firma jest zwolniona z VAT, ponieważ nie przekroczyła minimalnego obrotu 200 tys. złotych w roku. W takim wypadku może nie rejestrować się jako czynny podatnik podatku VAT.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeżeli ktoś nie ma 200 tys. obrotu może dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik podatku VAT. A obowiązek ma dopiero, po przekroczeniu 200 tys.
Dodatkowym aspektem jest fakt, że nie będąc czynnym podatnikiem podatku VAT nadal możesz posiadać NIP UE w celu poprawnych rozliczeń wewnątrzwspólnotowych.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Czym jest zwolnienie przedmiotowe?
Poza zwolnieniem podmiotowym jest również zwolnienie przedmiotowe. To w praktyce oznacza, że rodzaj działalności, jaką wykonujesz jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku VAT. Reguluje to art. 43 ust.1. Ustawy o VAT. Do często wykorzystywanych zwolnień należy nauka języków obcych, czy kursy zawodowe (np. na spawacza). W praktyce oznacza to, że bez względu, czy masz przekroczone 200 tys. obrotu, czy nie – nie odprowadzasz od tego rodzaju działalności podatku VAT.
Kiedy trzeba być „na VAT-cie” od 1-go dnia prowadzenia firmy?
Tak samo, jak mamy wyjątki, które pozwalają zawsze nie płacić VAT-u, tak samo mamy wyjątki, gdzie musimy opłacać VAT od 1-go dnia. Przepisy reguluje art. 43 Ustawy o VAT. Do najczęściej należących wyjątków z tej grupy należy doradztwo. Nieważne, czy masz do 200 tys. obrotu, czy poniżej -wystawienie faktury na doradztwo wiąże się z koniecznością natychmiastowego zarejestrowania, jako czynny podatnik podatku VAT.