Od dość dawna jest spore zamieszanie w związku z stawkami VAT na produkty elektroniczne (typu szkolenia, PDF-y, e-prasę itp.). Do tej pory w większości przypadków na produkty papierowe opatrzone numerem ISBN można było stosować stawkę 5%. A na produkty elektroniczne bez tego numeru trzeba było stosować stawkę 23% VAT. W roku 2019 w mediach ciągle jest głośno o nowej matrycy stawek VAT. Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy stosowane przez nich stawki są poprawne. Urzędy szukają błędów w rozliczeniach VAT. Ogólnie sytuacja jest niepewna. Dziś wyjaśnimy co to jest WIS – Wiążąca Informacja Stawkowa, o którym od kilku dni huczy w mediach oraz w jakim zakresie nowa matryca stawek VAT weszła w życie od 1.11.2019.
Co to jest WIS – Wiążąca Informacja Stawkowa?
Należy zacząć od tego, że będzie ona skutecznie działała od 1.04.2020. Każdy przedsiębiorca mający wątpliwości w zastosowaniu stawek VAT będzie mógł poprosić o taką wiążącą informację o tym, jaką stawkę VAT ma zastosować. Dziś każdy przedsiębiorca może wystąpić o indywidualną interpretację, jednak WIS ma być czymś, co jeszcze mocniej będzie chroniło przedsiębiorcę. Jak zwykle sama idea zmiany jest raczej na lepsze. Jednak już dziś dość głośno mówi się o tym, że przedsiębiorcy obawiają się, że takie wnioski zawsze będą dostawały niekorzystną opinię. Boją się, iż otrzymają możliwie najwyższą stawkę VAT, jaką będzie można zastosować do danej sprawy. Jak będzie – oczywiście musimy poczekać do kwietnia.
Od kiedy wchodzi w życie nowa matryca stawek VAT?
W tym roku można w internecie znaleźć przynajmniej kilka opcji wchodzenia w życie nowych stawek VAT. W pierwszej wersji miały wejść w życie od czerwca 2019, później od listopada 2019. Dziś wiadomo już, że od listopada weszły w życie tylko drobne zmiany w stawkach VAT. Większość zmian planowana jest na kwiecień 2020. I właśnie dlatego wtedy ma swoją działalność rozpocząć WIS.
Co zmieniło się od 1.11.2019 w stawkach VAT?
Chodzi o nowe stawki VAT na e-booki i e-prasę. Od 01.11.2019 książki wszelkiego rodzaju, także te w formie elektronicznej podlegają 5-proc. stawce VAT. Dotychczas były one opodatkowane 23 proc. stawką. Jeżeli natomiast chodzi o gazety, dzienniki i czasopisma, a także e-prasę, to są one objęte 8-proc. stawką VAT. Oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy, a jednocześnie zrównanie stawek VAT na wydawnictwa w formie drukowanej z wydawnictwami w formie elektronicznej.