Spółka jawna jako alternatywa dla spółki z o.o.?

Lis 2, 2019Spółki osobowe (jawna, komandytowa, cywilna)

Spółka jawna to jedna z dostępnych na rynku polskim form prowadzenia działalności. Jedna z popularniejszych rozwiązań w zakresie spółek osobowych. Moim zdaniem to rozwiązanie nad, którym warto się pochylić w momencie, gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Co właściwie jest spółka jawna?

Wg definicji: osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą (nazwą)  i niebędąca inną spółką handlową. Nie posiada osobowości prawnej. Posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Mówiąc prostym językiem spółka jawna to firma, która oparta jest na umowie pomiędzy wspólnikami. Nie posiada swojej osobowości prawnej, w przeciwieństwie do spółki z o.o., jednak ma swój NIP i REGON i może w swoim imieniu zaciągać zobowiązania i gromadzić majątek. W skrócie używamy „nazwa firmy” sp.j.

 

Kto może zostać wspólnikiem?

Najczęściej wspólnikami spółki są osoby fizyczne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spółka jawna była zawarta pomiędzy osobami prawnymi, a więc np. dwie spółki z o.o. mogą zawrzeć między sobą spółkę jawną.

 

Czy spółka jawna podlega normalnej rejestracji?

Spółka jawna to spółka, którą należy zarejestrować w sądzie, a więc spółka będzie posiadała swój numer KRS, NIP i REGON. Tym samym jej rejestracja podlega takim samym krokom jak spółki z o.o.. Umowę można zawrzeć u notariusza, następnie zgłaszamy firmę do KRS i oczekujemy na wpis. Można również założyć taką spółkę elektronicznie za pomocą podpisów certyfikowanych.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Co z płatnościami do ZUS wspólników spółki jawnej?

Spółka jawna jest spółką osobową, a więc wspólnicy będący osobami fizycznymi są zmuszeni do opłat do ZUS. Od 1 dnia powołania spółki podlegamy tzw. dużemu ZUS_owi. Niestety nie ma tutaj opcji korzystania  z małego ZUS-u, czy ZUS-u proporcjonalnego. Nie jest to prowadzenie działalności, tylko opłata za wspólnika spółki jawnej. Właśnie dlatego nie można skorzystać z preferencyjnych stawek.

  

Jak rozliczyć podatek?

Podatek w spółkach osobowych rozlicza się właściwie w taki sam sposób, jak w jednoosobowej działalności gospodarczej. A więc po każdym zamkniętym miesiącu należy podzielić dochód spółki wg udziału poszczególnych wspólników w spółce, a wspólnicy powinni zapłacić podatek dochodowy. Mają tutaj dwie opcje: pierwsza to podatek na zasadach ogólnych (18% i 32%), druga to podatek liniowy. Wspólnicy spółki jawnej mogą wybrać sposób w momencie zakładania spółki jawnej lub w styczniu każdego roku.

 

W jakich wypadkach warto zweryfikować czy spółka jawna może być dla mnie?

Spółka jawna może okazać się ciekawym sposobem dla firm, które z uwagi na wiele drobnych transakcji obawiają się rozliczeń spółki z o.o., dla firm, gdzie pełna księgowość brzmi przerażająco. Będzie też dobrym rozwiązaniem też dla osób, które chcą legalnie działać w zespole, jednak boją się zakładać spółkę z o.o..

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020

O nowej matrycy składek VAT pewnie słyszałeś już w poprzednim roku. Pierwotnie miała wejść w życie od 1 kwietnia 2020. Jednak z uwagi na sytuację związaną z wirusem data została zmieniona. Tym samym nowa matryca będzie dotyczyła Cię od 1 lipca 2020. Gdzie szukać...

Umowa o dzieło – czym jest i kiedy ją stosować?

Umowa o dzieło – czym jest i kiedy ją stosować?

Umowa o dzieło jest coraz popularniejszą formą legalizowania współpracy dwóch stron. Wydaje się być atrakcyjna z uwagi na brak opłat do ZUS oraz stosunkowo niskie opodatkowaniem podatkiem dochodowym. Niestety często jest nadużywana i niepoprawnie zawierana. Z...

Rejestr BDO

Rejestr BDO

Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych: Rejestr BDO. Poniżej dowiesz się, gdzie szukać informacji na temat tego kto i gdzi musi się zarejestrować. Rejestr BDO Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców...

Myślisz o spółce i nie wiesz, która będzie najlepsza?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Wady i zalety 4
najpopularniejszych typów spółek

Wady i zalety 4 najpopularniejszych typow spolek - mockup

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.