Czemu służy plan kont

Kwi 10, 2016Spółka z o.o.

Kilka dni temu do tego tematu natchnęła mnie pewna dyskusja w internecie. Jeden z przedsiębiorców był zdziwiony, że nie może uzyskać z księgowości danych finansowych na poziomie marży, zysków na projekcie. Właśnie wtedy pomyślałam, że być może nie dla wszystkich oczywiste jest, że głównym zdaniem księgowych jest działanie w taki sposób, aby to było zgodne z prawem. Jednak jeżeli wszystkie dane finansowe znajdują się w jednym miejscu – to co stoi na przeszkodzie aby z nich korzystać.
Księgowość prowadzi się w oparciu o tzw. plan kont – oczywiście jest to dość duże uproszenie, ale dzięki niemu będzie mi w łatwy sposób wytłumaczyć na czym ma polegać współpraca z księgowymi.

Istnieje modelowy plan kont, od którego wychodzi każda księgowość. I to jest normalne. Jeżeli przedsiębiorca nie powie, że potrzebuje czegoś innego lub coś więcej to będzie używał modelowego planu kont. Jest on wystarczający, aby w sposób poprawny prowadzić księgowości i móc analizować dane pod kątem podatków. Jednak w większość nie jest wystarczający do świadomego zarządzania danymi finansowymi firmy.
Na początku współpracy, bądź na początku każdego roku należy zaplanować swój plan kont. Aby to móc zrobić powinniśmy wiedzieć jakiego typu danych będziemy potrzebowali z księgowości.

Posługując się ogromny uogólnieniem – załóżmy że w księgowości mamy duże konto Przychody i duże konto Koszty. Bez informacji od Was księgowy wrzuci przychody w przychody, a koszty w koszty. Jednak macie szans np. na dużym koncie przychody zrobić podkonta przychodu z projektu 1, przychody z projektu 2, przychody z projektu 3 itd. Tak samo dzieje się z kosztami. Jednak, aby księgowy księgował na projekty musi wiedzieć czego dotyczą poszczególne FV. To zadanie będzie należało do Ciebie.

Księgowi to normalni ludzi, którzy są głównie dla Ciebie, po to, aby dostarczać Ci danych finansowych. Jednak, aby mógł Ci pomóc musisz wiedzieć jakich danych od niego potrzebujesz.

Interesują Cię zasady prowadzenia spółki z o.o.? Zapraszamy do obejrzenia naszych nagrań.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak wykorzystać swoje logo, aby płacić mniejszy podatek?

Jak wykorzystać swoje logo, aby płacić mniejszy podatek?

Większość przedsiębiorców, którzy dziś prowadzą biznesy jeszcze za dawnych czasów zamawiali logo dla swojej firmy. Zakładając, że mają co do niego uregulowane prawa autorskie, co wcale nie jest takie oczywiste, to świetną opcją optymalizacyjną jest udzielanie spółce...

Co to jest plan kont i jak może go wykorzystać właściciel firmy?

Co to jest plan kont i jak może go wykorzystać właściciel firmy?

Wielu przedsiębiorców ma przekonanie, że najlepiej oddawać dokumenty do biura rachunkowego i nie wnikać za bardzo co ono robi. Często unikamy kontaktu z księgową/księgowym. A to ogromny błąd. Właśnie z biura rachunkowego pochodzi mnóstwo ciekawych informacji...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.