Grudzień to w spółkach z o.o. okres rozliczeń rocznych. Dla wielu wspólników to idealna okazja do tego, aby wypłacić sobie dywidendę ze spółki. Z drugiej zaś strony często dostajemy pytania, co to takiego jest i czy musimy ją sobie wypłacić? W poniższym tekście spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości związane z dywidendą.
Dywidenda – co to jest?
Spółkę do życia powołują wspólnicy, którzy wnoszą do niej określone wkłady pieniężne, tzw. kapitał początkowy. Najczęściej liczą na to, że spółka w przyszłości będzie zarabiała konkretne pieniądze, osiągała zyski i dzięki temu będą na tym zarabiać. Dywidenda to nic innego niż wypłata zysku wygenerowanego przez spółkę dla wspólników.
Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.?
Do końca marca każdego roku biuro rachunkowe jest zobowiązane do sporządzenia deklaracji rocznej CIT oraz do przygotowania sprawozdania finansowego. Z tych dokumentów będzie wynikało, czy spółka ma stratę, czy zysk. W przypadku, gdy spółka ma stratę nie ma mowy o wypłacie dywidendy, ponieważ dywidenda to wypłata zysku spółki dla wspólników. W przypadku jak spółka wykazuje zysk, wtedy możemy mówić o dywidendzie dla wspólników.
Wyprowadzanie pieniędzy ze spółki z o.o. dla wspólników – jak to zrobić?
Dywidendę generalnie wypłaca się proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Czyli dla przykładu jeżeli mamy dwóch wspólników i każdy z nich posiada 50% udziałów oznacza to, że każdy z nich otrzymuje 50% zysku spółki. Natomiast wspólnicy mają prawo w inny sposób podzielić zysk. Sposób podziału zapisują w uchwale, traktującej o podziale zysku pomiędzy wspólników.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Zasady wypłaty dywidendy
Co do zasady przyjęło się, że wspólnik otrzymuje taką część zysku ile proporcjonalnie udziałów posiada. Jednak wspólnicy mają prawo w inny sposób podzielić zysk. Sposób podziału zapisują w uchwale, traktującej o podziale zysku pomiędzy wspólników. Sposób podziału mogą zmieniać w każdym roku kalendarzowym. Najczęściej takie decyzje podejmuje się w oparciu o indywidualne ustalenia pomiędzy wspólnikami lub wynikające z umowy spółki.
Wypłacanie dywidendy a zysk – czy to konieczne?
W momencie, gdy spółka wygeneruje w danym roku kalendarzowym zysk wspólnicy mają prawo podjąć decyzję o wypłacie dywidendy. Jednak jest to jedna z opcji. Wspólnicy mogą również pozostawić zysk w spółce w celu dalszego jej rozwoju. Taką decyzję podejmuję w momencie przyjęcia sprawozdania finansowego za poprzedni rok w uchwale o podziale zysku lub straty za rok poprzedni.
Jaki podatek zapłacę?
Należy pamiętać, że spółka wypłaca wspólnikom kwotę zysku pomniejszoną o podatek dochodowy 19%. Z przepisów podatkowych wynika, że zysk ze spółki z o.o. jest przychodem dla wspólników i podlega podatkowi 19%. Spółka płaci w imieniu wspólników podatek, a do nich samych przelewa kwotę netto.
Czy opłaca się wypłacać dywidendę?
W tym miejscu warto rozpatrzeć dwa scenariusze. Pierwszy z nich to najczęściej spotykana sytuacja, kiedy wspólnicy i zarząd są tymi samymi osobami. Z punktu widzenia ekonomii prawdopodobnie lepiej zastosować inne formy wypłat np. dla zarządu.
Jednak jeżeli mamy do czynienia z przypadkiem, w którym inwestorzy, czyli wspólnicy powołują do życia spółkę i zatrudniają zarząd. Wtedy wypłata dywidendy ma zdecydowanie większy sens.