Na co zwraca uwagę podczas wyboru księgowej/biura rachunkowego?

lut 18, 2016Jednoosobowa Działalność Gospodarcza, Spółka z o.o., Spółki osobowe (jawna, komandytowa, cywilna)

Ogrom przedsiębiorców jest na tyle małych, że nie koniecznie opłaca się im posiadać księgowego na przysłowiowym etacie. Warto również pamiętać o tym, że posiadanie księgowego na etacie oznacza, że Zarząd w żadnych wypadku nie może cedować odpowiedzialności na księgowego. Wiele mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym. Prawda jest taka, że biur rachunkowych jest prawie tak samo dużo jak aptek i sklepów spożywczych. Wiele osób ma problem z wyborem. Zastanawiają się, czy oby na pewno tańsze znaczy wystarczająco dobrze. Poniżej kilka sprawa na jakie powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru biura rachunkowego.

Odpowiedzialność

Zadbaj o to, aby mieć z biurem rachunkowym umowę o współpracy. W umowie tej powinno być zaznaczone za co odpowiada biuro i w jakim zakresie. Warto spytać również ile mieli kontroli i z jakich powodów. To da nam pewien obraz sytuacji. Często zdarza się również, że biura opowiadają, że nigdy nie robią błędów. To zawsze jest nie prawda. Każde biuro robi błędy, pytanie jakiego rzędu oraz w jaki sposób te błędy korygują.

 

Ubezpieczenie

Biura rachunkowe, które obsługują tylko osoby fizyczne nie muszą posiadać obowiązkowego ubezpieczenia. Jednak biura, które obsługują np. sp z o.o. już takie ubezpieczenie posiadać powinny. Przy podpisywaniu umowy warto spytać o ubezpieczenie oraz jego wartość i zakres. Odpowiedzialnie działające biura nie szczędzą na ubezpieczeniu.

 

Możliwość spotkania

W wielu miejscach oferta, którą otrzymujecie jest za usługę księgowania. Jednak dodatkowo doliczane są wszelkiego rodzaju osobne usługi np. spotkanie w celu porozmawiania o strategiach podatkowych, czy możliwościach optymalizacji podatkowych. Warto w momencie ustalania warunków współpracy spytać jak taka współpraca ma wyglądać oraz w jaki sposób rozliczanie są tzw. usługi dodatkowe.

 

Licencja

Od niedawna nie trzeba posiadać licencji ministerstwa finansów, aby móc prowadzić biuro rachunkowe. Jednak nadal warto o to spytać. Licencja oznacza, że rozmawiacie z księgowym z doświadczeniem. Brak licencji oznacza, że biuro jest prowadzone przez osobę prawdopodobnie z zdecydowanie mniejszym doświadczeniem. Dla samego biura w przypadku, gdy mamy do czynienia z osobą bez licencji cena ubezpieczenia jest kilkakrotnie wyższa.

 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Opinia

Usługi księgowe, prawne, doradcze mają to siebie, że w ogromnej większości działają na poleceniach. Warto spytać swoich znajomych o zaufane biuro, warto sprawdzić z kim macie do czynienia. Podobnie robicie w innych branżach. Pamiętajcie, że księgowy jest trochę jak ksiądz. Będzie wiedział o Was naprawdę wiele, czasami rzeczy którymi nie warto się chwalić.

 

Jakiego typu klientów obsługują

Dziś ogromna większość biur, pewnie blisko 80% skupia się na obsługiwaniu jednoosobowych działalności gospodarczych. Nie wiele firm obsługuje spółki osobowe, a jeszcze mniej spółki kapitałowe. Jeżeli szukacie obsługi np. dla spółki z o.o. warto spytać ile takich spółek obsługuje biuro dotychczas, jakie mają doświadczenie, czy doradzają w optymalizacjach podatkowych, czy prowadzą dokumentację typu uchwały, umowy itp.

 

Dostępność specjalisty od kadr i płac

Wiele biur twierdzi, że realizuje usługi kadr i płac, a prawda jest taka, że nie wiele biur posiada w swoim gronie specjalistę, który posiada wiedzę na ten temat. W większości biur rachunkowych księgowi radzą sobie z naliczeniem listy płac, czy wystawieniem rachunku do umowy zlecenie. Jednak kompletnie nie radzą sobie z prowadzeniem prawidłowej dokumentacji związanej z umowami. Przy pierwszej kontroli ZUS lub Państwowej Inspekcji Pracy okazuje się, że w spółce brakuje dokumentów. Dlatego warto zapytać o kompleksowość i dostępności do specjalistów.

 

Ile księgowych pracuje w biurze

Dziś bardzo wiele biur to biura, które zakładały księgowe i często same prowadzą sprawy kilku firm. Pytanie tylko co się wydarzy jak ta osoba się poważnie rozchoruje, albo wyjedzie na wakacje? Wtedy Wasza księgowość pozostaje bez opieki. Doświadczeni przedsiębiorcy korzystają z biur, w których pracują minimum 3 osoby. Kiedyś słyszałam takie wytłumaczenie, że nawet jak są dwie osoby to, gdy jednej osoby zabraknie w pracy to druga nie jest w stanie dobrze zrobić pracy dwóch osób. A w przypadku jak są trzy osoby zatrudnione – okazuje się, że dwie osoby są w stanie poradzić sobie tymczasowo z pracą trzeciej osoby.

Nie wielu przedsiębiorców myśli o księgowych jak o osobach, które muszą i wiedzą dużo na Wasz temat. Muszą to być osoby absolutnie profesjonalne oraz godne zaufania.

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czy zarząd spółki z o.o. może korzystać z kwoty wolnej?

Czy zarząd spółki z o.o. może korzystać z kwoty wolnej?

Zdecydowałam się na napisanie tego wpisu, ponieważ dostałam w ciągu tygodnia kilkanaście wiadomości „a moja księgowa mówi, że zarząd nie może korzystać z kwoty wolnej”.  Po ponownej analizie przepisów, rozmowie z partnerami z tej branży nie widzę niczego, co by...

Składka zdrowotna dla zarządu – czy podwyżka to rzeczywiście 9%

Składka zdrowotna dla zarządu – czy podwyżka to rzeczywiście 9%

Od kilku tygodni właściwie codziennie realizuje po kilka spotkań z przedsiębiorcami. I praktycznie na każdym spotkaniu pada to samo pytanie – rozumiem, że podwyżka podatku to 9% dla zarządu wynikające z konieczności opłacania składki zdrowotnej. W mojej ocenie nie...

Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

Wielu przedsiębiorców decydujących się na leasingu lub najem długoterminowy pod koniec decydowali się, że wykup samochodu będą realizowali jako osoba prywatna, a następnie po 6 miesiącach często sprzedawali takie auto z zyskiem, jednak bez konieczności opłacania...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie