Jak zrezygnować z pozycji członka zarządu w spółce z o.o.?

mar 10, 2021Spółka z o.o.

Spółkę z o.o. zakładają wspólnicy i to oni powołują i odwołują zarząd. Jednak Polska to wolny kraj, a więc pytanie co ma zrobić członek zarządu, jeżeli już nie chce nim być.

Złożenie rezygnacji

W przypadku, gdy członek zarządu (w tym także Prezes zarządu) chcą przestać pełnić taką funkcję w spółce z o.o., mogą złożyć taką rezygnację. Rezygnacja powinna zostać złożona na ręce wspólników. Może to zrobić listownie na adresy wskazane w KRS lub osobiście np. na walnym zgromadzeniu wspólników. Dla celów dowodowych zawsze lepiej zrobić to pisemnie. Nawet jeśli osobiście spotykacie się na walnym zgromadzeniu warto zadbać o to, aby na Twojej rezygnacji były podpisy wspólników, które są jednocześnie dowodem jej przyjęcia.

Warto również, abyś zerknął do zapisów w umowie spółki. Być może będą tam zapisy, które definiują sposób rezygnacji członków zarządu w tej spółce. Jeżeli są – postępuj zgodnie z nimi. Jeżeli nie ma, jedyne co musisz zrobić to złożyć rezygnację do wspólników.

Uchwała o odwołaniu członka zarządu

Wspólnicy otrzymując taką rezygnację, powinni ją podeprzeć zgodą w postaci uchwały wspólników odwołującą członka zarządu z tej funkcji. Bardzo różnie bywa w praktyce z podjęciem takiej uchwały, szczególnie gdy wspólnicy są rozproszeni i trudno im się szybko spotkać. A listowne przesyłanie sobie takiej uchwały może być dość czasochłonne. To co musisz wiedzieć bez względu na to, czy wspólnicy taką uchwałę podpiszą, czy nie – Twoja rezygnacja jest ważna.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Wykreślenie z KRS

Dokonywanie zmian w KRS to obowiązek zarządu. A tym samym, po Twojej rezygnacji pozostali członkowie zarządu powinni zgłosić zmianę do KRS. Mają na to 14 dni. Wszyscy wiemy, że terminy zgłaszania dokumentów do KRS często się niedotrzymywane. Zdarza się również, że KRS bardzo długo przetwarza takie dokumenty.

Rezygnacja ostatniego członka zarządu

Powstaje pytanie – co należy zrobić, jeżeli jestem ostatnim członkiem zarządu. A więc moja rezygnacja dla spółki oznacza brak zarządu. W takim wypadku wspólnicy powinni powołać do życia nowy zarząd, a ten powinien zgłosić zmiany do sądu. Jednak realnie po rezygnacji ze swojej funkcji nie masz za bardzo realnego wpływu na tą sprawę. Może się zdarzyć, że jednak nie zostaniesz wykreślony z KRS. Gdyby tak się stało, możesz z swoim oświadczeniem o rezygnacji samodzielnie wnioskować do KRS o wykreślenie Cię z tej roli. Sądy robią to bez problemów i na ten moment nie wiąże się to z żadnymi opłatami.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a...

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prowadzenia biznesu, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym celem jej wprowadzenia jest łatwiejsze pozyskiwanie kapitału inwestorów z rynku. Tym samym jest to genialne rozwiązanie dla tzw. start-upów. Natomiast P.S.A. z...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie