Jakie są korzyści założenia spółki w Czechach

mar 23, 2021Spółka z o.o.

Sytuacja w Polsce z dnia na dzień robi się coraz trudniejsza. Ostatnie zmiany dotyczące spółek komandytowych ostatecznie ukróciło możliwości płacenia stosunkowo niskich podatków. Dodatkowo od wielu lat nie zmienił się próg podatkowy. A to oznacza, że wielu ludzi zarabiających średnią krajową pod koniec roku wpadają w drugi próg podatkowy. Dlatego coraz częściej polscy przedsiębiorcy sięgają po rozwiązania za granicą. Jednym z takich rozwiązań może być Biznes  w Czechach. Dziś zastanowimy się, jakie są główne korzyści z posiadania firmy właśnie w tym kraju.

Przyjazne urzędy

TAK, to jest możliwe. Urzędnicy oraz czeskie instytucje są przyjaźnie nastawione do przedsiębiorcy. Głównym celem instytucji państwowych jest pomóc w prowadzeniu biznesu zgodnie z obowiązującym prawem a nie doszukiwanie się błędów po to, by nałożyć karę. Najczęstszym błędem jaki popełnia polski biznesmen jest bojowe nastawienie przy przekraczaniu progu urzędu, które owocuje przy kolejnych kontaktach z urzędnikami. Kontrole w firmach to zwykle krótka wizyta w siedzibie firmy lub też dostarczenie wymaganych dokumentów do właściwego urzędu. Każdy przedsiębiorca ma również prawo do popełnienia błędu, który jednak należy jak najszybciej naprawić, często również bez poważniejszych konsekwencji.  Jest do bardzo dużym zaskoczeniem dla polskich biznesów, w porównaniu do naszych krajowych instytucji.

Podatek VAT

Podstawową stawką podatku VAT w Czechach jest 21%, po niej następują 15%, 10% oraz w niektórych przypadkach całkowite zwolnienie, czyli 0%. Zastosowanie właściwej stawki do oferowanych towarów lub usług reguluje odpowiednia ustawa, jednak najkorzystniejsza dla obcokrajowców jest konsultacja z księgowym oraz doradcą podatkowym, którzy wyjaśnią w jaki sposób i w którym momencie zastosować właściwą stawkę podatku VAT. Istnieje wiele firm dla których już 2% różnicy stanowi kwotę która jest potężną oszczędnością dla firmy, co w połączeniu z właściwym prowadzeniem spraw księgowych ma pozytywny wpływ na firmowe cash flow.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Korzystne zasady obliczania opodatkowania

Dla zagranicznego przedsiębiorcy najłatwiejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście odpowiedzialna osoba zajmująca się księgowością firmy. Samo obliczanie kwot podatku jest w miarę łatwe i wystarczy zwykły arkusz kalkulacyjny. Jednak samodzielne obliczanie może być niekorzystne, ponieważ możemy pominąć wiele korzystnych dla firmy rozwiązań i odliczeń, które mają w konsekwencji negatywny wpływ na ostateczną kwotę odprowadzanej kwoty podatku. Podatki oczywiście należy płacić, ale kreatywny księgowy z którym nawiążemy ścisłą współpracę, może mile zaskoczyć polskiego przedsiębiorcę.

Niskie koszty założenia i prowadzenia firmy

Otwarcie i prowadzenie firmy w Czechach to stosunkowo niewielki koszt. Istnieją dwa możliwe rozwiązania. Pierwsze „zrób to sam” – jest najtańsze, ale czasochłonne i wymagające dosyć dobrej znajomości języka oraz panujących przepisów a także spełnienia kilku wymagań jak na przykład posiadanie „meldunku” w Czechach. Drugie rozwiązanie, o wiele bardziej popularne wśród zagranicznych przedsiębiorców, to zlecenie wszystkiego firmie lokalnej, która specjalizuje się w tego typu zadaniach.

Umowa z Polską o unikaniu podwójnego opodatkowania

Od 11 czerwca 2012 roku oba kraje obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jest ona oczywiście ściśle związana z rezydencją podatkową przedsiębiorcy, charakterem jego działalności na terenie Czech i Polski a także rodzajem prowadzonej działalności. I tutaj również z pomocą przyjdzie szczera konsultacja ze specjalistami w tej dziedzinie, czyli księgowym oraz doradcą podatkowym.

Biznes w Czechach

Firma w Czechach może być korzystnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, który chce rozszerzyć rynek dla swoich usług czy produktów o klientów z Czech i Słowacji. W wielu przypadkach stanowi również doskonałe rozwiązanie dla osób chcących skorzystać z wygód wynikających z czeskich przepisów podatkowych, dotacji krajowych czy europejskich na rozwój firmy czy przyjaźnie nastawionych urzędników.

Jeżeli ciekawi Cię więcej szczegółów sprawdź poradnik o spółkach w Czechach

 

Damian Małaczyński  - Twój człowiek w Czechach

Damian Małaczyński - Twój człowiek w Czechach

www.bizneswczechach.pl

Przedsiębiorca z 20-letnim stażem, trener sprzedaży oraz mówca motywacyjny. Współwłaściciel dwóch firm w Czechach od 13-lat zdobywa kolejne szczeble sukcesu, którymi dzieli się w poradniku “Biznes w Czechach – poradnik od A do Z”. Pasjonat budowania biznesów od podstaw. Ambasador polskiego biznesu w Czechach.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a...

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prowadzenia biznesu, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym celem jej wprowadzenia jest łatwiejsze pozyskiwanie kapitału inwestorów z rynku. Tym samym jest to genialne rozwiązanie dla tzw. start-upów. Natomiast P.S.A. z...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie