W aktualnym świecie wiele osób dokonuje transakcji z innymi krajami – na przykład wykupując reklamy w internecie. Księgowi często informują, że aby poprawnie rozliczyć taką transakcję potrzebny jest NIP europejski. Nie wiem dlaczego, ale wiele osób kojarzy to z VAT-em. Samo posiadanie NIP-u europejskiego wpływa na rozliczenia podatku VAT – jednak sam fakt ich uzyskania nie ma na to wpływu.
Czym jest NIP europejski
Każdy kto prowadzi transakcje wewnątrz UE dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT powinien uzyskać tzw. Nip Europejski, czyli NIP UE. W praktyce NIP taki to nasz normalny NIP wraz z przedrostkiem kraju, w którym prowadzimy działalność. Dla Polski to przedrostek PL. Dla przykładu NIP naszej firmy to: 7831697326, a NIP UE to PL 7831697326. Warto zaznaczyć, że brak takiego NIP-u może skutkować nawet brakiem możliwości poprawnego rozliczenia VAT-u od zakupów.
Czy każda firma powinna posiadać NIP EU?
Trzeba pamiętać, że transakcje tzw. wewnątrzwspólnotowe może zawierać podatnik zarówno czynny jak i zwolniony z VAT-u. Jednak w przypadku, gdy jesteśmy czynnym płatnikiem podatku VAT musimy obowiązkowo się zarejestrować przed zawarciem transakcji z poniższej listy:
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT),
- wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług, w stosunku do których rozliczenie z tytułu podatku VAT spoczywa na nabywcy usługi,
- wewnątrzwspólnotowego nabycia usług w stosunku, do których zastosowanie ma art. 28b ustawy o VAT, a więc gdy polski podatnik ma obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu zawartej transakcji.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Jak uzyskać NIP Europejski?
NIP EU uzyskuje się w urzędzie skarbowym, w jakim się rozlicza się Twoja firma. Aby otrzymać rejestrację NIP-u UE należy wypełnić deklarację VAT-R część C.3. Część ta odpowiedzialna jest właśnie za NIP UE. W dniu złożenia deklaracji stajesz się właścicielem NIP UE. Jednak dla naszych kontrahentów najważniejsze będzie jeżeli będziesz widoczny w rejestrze. Najczęściej podmiot wpisywany jest w ciągu kilku dni. Aby sprawdzić NIP Europejski, należy skorzystać z tzw. rejestru VIES (VAT Information Exchange System). Znajduje się on m.in. na stronie internetowej Komisji Europejskiej – link znajdziesz poniżej:
Czy muszę weryfikować kontrahentów?
Ogólnie rzecz biorąc nie ma oczywiście obowiązku sprawdzania każdego naszego kontrahenta. Jednak zaleca się, aby przed dokonaniem transakcji wewnątrzwspólnotowej sprawdzić status NIP dla naszego partnera biznesowego. Pozwoli to Wam na właściwe rozliczenie podatku VAT.