Kiedy Sp. z o.o. spółka komandytowa może okazać się dobrym rozwiązaniem?

Maj 7, 2018Spółki osobowe (jawna, komandytowa, cywilna)

W ostatnich kilku latach bardzo popularne stały się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma co się dziwić. W końcu dzięki nim wzmacniamy bezpieczeństwo prawne naszych firm oraz jesteśmy w stanie zoptymalizować podatki i obowiązkowe opłaty do ZUS za właścicieli i członków zarządu. Spółka z o.o. niesie za sobą wiele korzyści, jednak przychodzi taki moment, kiedy przestaje być wygodna w użytkowaniu.

Kiedy zastosować spółkę z o.o., spółkę komandytową

przez Po prostu biznes

 

Kiedy zdecydować się na spółkę z o.o. komandytową i jakie role w niej obowiązują?

Najbardziej powszechnym symptomem jest moment, kiedy optymalizacje podatkowe w spółce z o.o. powodują, że jako osoby prywatne wpadamy w drugi próg podatkowy. To jest właśnie ta chwila, kiedy powinniśmy przyjrzeć się możliwościom jakie daje nam spółka z o.o. spółka komandytowa. Warto dodać, że tej rodzaj prowadzenia biznesu to spółka osobowa z osobowością prawną. Występują w niej dwie role: komandytariusza i komplementariusza. Pierwsza z nich to tzw. bierny wspólnik. Wnosi swój wkład pieniężny i oczekuje zysku, jaki wypracuje zarządzający spółką komplementariusz. Komandytariusz nie zarządza spółką, ale też jego odpowiedzialność jest ograniczona do sumy komandytowej. Drugim wspólnikiem jest komplementariusz, czyli osoba kompletnie odpowiadająca za swoje działanie. Ponosi zatem pełną odpowiedzialność.

Wynagrodzenie wspólników spółki komandytowej

Ważną informacją jest fakt, że wspólnicy spółki komandytowej mogą otrzymywać swoje wynagrodzenie na zasadach podatkowych. W taki sam sposób jak w przypadku działalności gospodarczej funkcjonuje podatek liniowy – od dochodu odprowadzamy zawsze 19%! Dzięki temu wyeliminujemy konieczność wpadania w drugi prób podatkowy, co w bardzo wielu przypadkach kończy się zmianą samodzielnej spółki z o.o. na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością komandytową. Warto dodać, że tego typu spółka nie jest rozwiązaniem dedykowanym dla każdego i nie dla każdego biznesmena będzie ona najlepszym pomysłem.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020

O nowej matrycy składek VAT pewnie słyszałeś już w poprzednim roku. Pierwotnie miała wejść w życie od 1 kwietnia 2020. Jednak z uwagi na sytuację związaną z wirusem data została zmieniona. Tym samym nowa matryca będzie dotyczyła Cię od 1 lipca 2020. Gdzie szukać...

Umowa o dzieło – czym jest i kiedy ją stosować?

Umowa o dzieło – czym jest i kiedy ją stosować?

Umowa o dzieło jest coraz popularniejszą formą legalizowania współpracy dwóch stron. Wydaje się być atrakcyjna z uwagi na brak opłat do ZUS oraz stosunkowo niskie opodatkowaniem podatkiem dochodowym. Niestety często jest nadużywana i niepoprawnie zawierana. Z...

Rejestr BDO

Rejestr BDO

Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych: Rejestr BDO. Poniżej dowiesz się, gdzie szukać informacji na temat tego kto i gdzi musi się zarejestrować. Rejestr BDO Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców...

Myślisz o spółce i nie wiesz, która będzie najlepsza?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Wady i zalety 4
najpopularniejszych typów spółek

Wady i zalety 4 najpopularniejszych typow spolek - mockup

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.